TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros oštro pale, dok je dolar ojačao, jer bi američki Fed uskoro mogao smanjiti podsticajne monetarne programe, a ulagače je pokolebao i pad industrijske proizvodnje u Kini.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu više od 3 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu pale između 0,6 i 1,6 odsto.
U Šangaju cijene stagniraju, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 1,5 odsto.
Na većini azijskih berzi indeksi su bili u minusu od samog početka trgovanja jer su juče osjetno pale cijene akcija na Wall Streetu, nakon što je predsjednik Feda Ben Bernanke kazao da bi centralna banka mogla smanjiti programe kupovine obveznica na jednoj od idućih sjednica, ako se pokaže da je ekonomija u zamahu.
Juče objavljeni dijelovi zapisnika s nedavne sjednice Feda pokazali su, pak, da se nekoliko zvaničnika centralne banke zalaže za smanjenje podsticajnih programa već u junu.
Programi tzv. kvantitativnog popuštanja monetarne politike kojima američka centralna banka mjesečno kupuje 85 milijardi dolara državnih i hipotekarnih obveznica, nastojeći podstaći rast ekonomije, već dugo vremena podržavaju tržište kapitala. Stoga se ulagači plaše da bi smanjivanje tih programa izazvalo pad cijena akcija.
Loše je na tržišta jutros uticao i izvještaj HSBC banke, prema kojem je PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini u maju pao na 49,6 bodova, zaronivši po prvi put nakon sedam mjeseci ispod 50 bodova. Kretanje iznad tog nivoa ukazuje na rast, a ispod nje na pad aktivnosti.
Slabljenje druge po veličini svjetske ekonomije i najvećeg potrošača sirovina u svijetu izazvalo je oštar pad cijena sirovina.
Nakon što je juče potonula za 1,9 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku oslabila daljih 60-ak centi, na 93,60 dolara po barelu.
Zbog toga su jutros pod snažnim pritiskom akcije u rudarskom i energetskom sektoru.
Najveća nestabilnost vlada, pak, na Tokijskoj berzi. Zahvaljujući jačanju dolara prema jenu, na samom početku današnjeg trgovanja Nikkei indeks skočio je više od 2 odsto, na 15.900 bodova, novi najviši nivo u pet i po godina.
No, nakon podataka iz Kine naglo je pao, zaronivši u jednom i ispod granice od 15.000 bodova.
A na valutnim je tržištima dolar ojačao zbog mogućeg zaoštravanja monetarne politike Feda u drugom dijelu godine.
Juče naveče kurs dolara probio se iznad 103 jena, nedaleko najviših nivoa u četiri i po godine. No, jutros je izgubio dio tih dobitaka, pa se kreće oko 102,80 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 102,50 jena.
Cijena evra prema američkoj valuti skliznula je, pak, s jučerašnjih 1,2920 na 1,2850 dolara.
Evro je oslabio i u odnosu na japansku valutu, pa mu je kurs skliznuo s jučerašnjih 132,45 na 131,90 jena. Hina