SARAJEVO, Novoosnovano Udruženje članova odbora privrednih društava u Bosni i Hercegovini predstavljeno je danas u Sarajevu na prigodnom skupu organizovanom u saradnji sa Međunarodnom finansijskom korporacijom (IFC), članicom grupacije Svjetske banke (WB) i Švajcarskim državnim sekretarijatom za ekonomske poslove (SECO).
Udruženje je osnovano radi jačanja kvaliteta upravljanja u privrednim društvima u BiH, a njegovi osnivači vjeruju da domaće kompanije mogu puno kvalitetnije i bolje poslovati te da je za to potrebno više znanja kod ključnih ljudi.
Osnivanje Udruženja članova odbora privrednih društava u BiH u funkciji je jačanja društvene odgovornosti privrednih društava, a posebno pojedinačne odgovornosti članova odbora u privrednim društvima.
O osnovnim ciljevima novoosnovanog Udruženja i prioritetima u oblasti unapređenja kulture i prakse korporativnog upravljanja govorili su njegov predsjednik i potpredsjednik Alen Lukajić i Ešo Gačanin (moderator skupa), kao i profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu dr Aziz Šunje i generalni direktor “Jahorina – osiguranja” dr Miroslav Miškić, naglašavajući značaj jačanja upravljačkih kapaciteta za unapređenje ukupnog poslovnog okruženja i privredni razvoj uopšte.
Istakli su da izbor kompetentnih ljudi/kadrova u upravne odbore kompanija i jasno definisanje njihove uloge, odgovornosti i nadležnosti, predstavljaju preduslove za poboljšanje poslovnih perfomansi te postizanje višeg stepena konkurentnosti i profitabilnosti na tržištu.
Odgovarajuća upravna struktura, ujedno predstavlja strateški cilj koji inkorporira odnose između menadžera, članova nadzornih i upravnih odbora, odnosno najodgovornijih ljudi za uspjeh svake kompanije, te vlasnika/akcionara/dioničara i ostalih zainteresovanih strana, rečeno je.
Osnivanje Udruženja članova odbora privrednih društava u BiH pozdravio je IFC-ov menadžer za održive poslovne prakse u Evropi i centralnoj Aziji Patrick Luternauer, podvlačeći da se kvalitet upravljačkih struktura direktno reflektuje na ukupne privredne prilike, uz ocjenu da kompetentni i edukovani članovi odbora pozitivno utiču na efikasnost i transparentnost poslovanja, a što je krucijalno za privlačenje stranih investicija.
Podsjetio je da se IFC angažovao na promovisanju i praksi korporativnog upravljanja u BiH, naglašavajući riješenost Međunarodne finansijske korporacije da i dalje unapređuje saradnju sa bh. partnerima.
Kako je rečeno, osnovni ciljevi Udruženja članova odbora privrednih društava u BiH su trajno stručno usavršavanje i razvijanje profesionalnih sposobnosti članova te uspostavljanje standarda i obaveznih kriterijuma za članove odbora privrednih društava.
Jedan od prioriteta jeste i opredjeljenje da se u statusnom pogledu upravljanje članstva u poslovnim odborima tretira kao zasebna interdisciplinarna profesija, odnosno da se upravljačke i poslovne funkcije u privredi obavljaju u okvirima menadžerske i zakonske odgovornosti, a prema jedinstvenom kodeksu dobrih poslovnih običaja i profesionalne etike.
Između ostalog, konstatovano je da će se Udruženje angažovati na ustanovljenju i razvijanju jedinstvenih strukovnih standarda u pogledu statusa, materijalnih prava i profesionalne odgovornosti članova odbora ta na razvoju dobre prakse korporativnog upravljanja u BiH.
Najavljeno je da će Udruženje članova odbora privrednih društava u BiH u narednom periodu podnijeti zahtjev za pridruženo članstvo u EcoDA-u (European Confederation of Director’s Associations), a planirano je da Udruženje nakon tri godine postojanja broji oko 500 članova, koji su vrhunski menadžeri, privrednici, predsjednici i članovi poslovnih odbora.
Istovremeno, najavljeno je da Udruženje planira formirati i bazu certifikovanih članova poslovnih odbora u BiH, koja će sa svojim podacima predstavljati dobar izvor kvalitetnih, kontinuirano edukovanih i nezavisnih nadzornika i upravljača.
Osnivačka skupština Udruženja održana je 17. oktobra, kada su usvojeni Statut i Osnivački ugovor. Za predsjednika i potpredsjenika te asocijacije izabrani su Alen Lukajić i Ešo Gačanin, a za članove Upravnog odbora Branko Kecman, Ensad Karić i Velimir Zdjelar.