SARAJEVO, Ugovor o osnivanju “Krivaje 1884” štetan je po Federaciju BiH i resorno ministarstvo će predložiti njegov raskid, zaključeno je danas na sjednici federalne vlade.
“Krivaju 1884” krajem 2008. godine osnovale su državna “Krivaja”, te privatni “Ferimpeks”, koji je ugovorom postao 70-odstotni vlasnik nove firme.
Ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Erdal Trhulj rekao je juče da je Vlada dosad u “Krivaju 1884” uložila 14,7 miliona KM, a “Ferimpeks” 4,5 miliona KM. Uz to, dodao je Trhulj, procjene su da Vlada treba da uloži još 14,5 miliona KM, ali je ugovor toliko loš da se zapravo ne zna do kada će Vlada ulagati niti da li se novo preduzeće uopšte može registrovati.
“Za 15 dana daćemo prijedlog rješenja slučaja ‘Krivaja’. Ministarstvo će predložiti raskid ugovora. Vlada će donijeti konačnu odluku”, dodao je Trhulj.
Podsjetio je da stara “Krivaja”, koja je trebalo da ode u stečaj nakon još nepravosnažne registracije nove “Krivaje 1884”, duguje 10 miliona KM za plate, 34 miliona KM po kolektivnom ugovoru, te po oko 20 miliona KM za PIO i zdravstveno, s tim da se pitanje duga za doprinose planira riješiti zakonskim propisima za sva preduzeća.
“Od oko tri miliona KM koji su na računu suda, 900.000 KM bi moglo ići ‘Krivaji’, a dva miliona KM u budžet FBiH i time bi bili stvoreni uslovi da se, uz dobar menadžment, pokuša pomoći firmi. I sa 172 bivša radnika ‘Krivaje’, za koje su izdvojena tri miliona KM, dogovoreno je da će im biti isplaćen taj novac ako do 1. jula ne bude pokrenut raskid ugovora o ‘Krivaji 1884’. U protivnom se novac vraća u budžet FBiH, a radnici bi se vratili na posao”, kazao je Trhulj.
Na pitanje da li će pokrenuti pitanje odgovornosti i krivične prijave zbog sklapanja štetnog ugovora po FBiH, Trhulj je odgovorio da je Federalna uprava policije podnijela krivične prijave prije nego što je nova vlada počela raditi. Krivične prijave FUP je podnio protiv direktora “Krivaje” Nurije Prijića i direktora “Ferimpeksa” Ibrahima Mujanovića, te direktora Agencije za privatizaciju FBiH Enesa Ganića i sudskog vještaka Vitomira Tošanovića.
Vlada FBiH je zatražila istragu i zbog nezakonitog poslovanja firme “Petrol” Ljubuški jer je inspekcija utvrdila nepostojanje minimalnih uslova za rad osam benzinskih pumpi, neprijavljivanje radnika te neisplaćivanje plata. Raspravljajući o Geodetskom zavodu FBiH, Vlada je odlučila tražiti inspekcijsku kontrolu raspolaganja dokumentacijom za poslove od općeg i posebnog interesa za FBiH. Govoreći o reviziji boračkih naknada, resorni minista Zukan Helez je juče kazao da su za dva mjeseca bez naknada ostale 234 osobe i da će na njima godišnje biti ušteđeno nešto više od milion KM.
Vlada FBiH je u proceduru uputila izmjene i dopune Zakona o Javnom servisu RTV FBiH, po kojem statut usvaja Upravni odbor, a ne Parlament.
Sporno zemljište
Vlada FBiH je zadužila nadležne institucije da raskinu ugovor s firmom “Hotel Mostar” i traže povrat tri miliona KM datih za zemljište za izgradnju zgrade Vlade u Mostaru. Vlada je zatražila i da nadležni ispitaju je li “u cijelom slučaju bilo elemenata kaznenog djela”. Odluku o kupovini zemljišta na kojem je bio devastirani hotel “Hercegovina” Vlada FBiH je donijela u decembru 2007. godine, a ugovor je sklopljen s firmom “Hotel Mostar”, čiji je većinski vlasnik Ante Vidačak iz HDZ BiH.
Ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Erdal Trhulj juče je kazao da je ugovor sklopilo Ministarstvo finansija, na čije je čelu tada bio Vjekoslav Bevanda iz HDZ BiH. Do danas Gradska uprava Mostara nije dala urbanističku saglasnost, zbog čega još nije data saglasnost za izgradnju zgrade, što je razlog za odluku Vlade FBiH.
Vlada FBiH je zatražila i istragu u slučaju poslovnog prostora u prizemlju zgrade Vlade u Mostaru, koji, iako ih je Vlada kupila 1998. godine od firme “Inter-invest”, još nije na nju i uknjižen. Površina je 2.000 kvadrata, a vrijednost je 2.950 KM po kvadratu.
“Treba da se ispita može li se on registrovati i nakon plaćanja poreza koji još nije plaćen”, dodao je Trhulj. Nezavisne novine