BEOGRAD, Predsjednik Ekonomskog savjeta SNS Milenko Dželetović izjavio je juče da vladin paket subvencija za kredite privredi Srbije od 1,2 milijardi evra neće mnogo pomoći realnom sektoru ako se ne usvoje zakonski okviri za reforme u privredi i najavio da će u četvrtak vlada izaći u javnost sa konkretnim uslovima odobravanja i iznosima kamata na subvencionirane zajmove privredi.
Osim usvajanja paketa novih zakona, važno je i da se sprovede fiskalna konsolidacija, borba protiv “sive” ekonomije i nulta tolerancija prema izbjegavanju poreskih obaveza, rekao je Dželetović Ratioteleviziji Vojvodine.
U osvrtu na razgovore predstavnika vlade sa privrednicima i bankarima, Dželetović je rekao da je osnovna ideja bila da se ustupe državni resursi, koliko god je to moguće, a da se ne povećava spoljni dug.
Komentarišući najavu premijera Srbije Aleksandra Vučića da će preduzetnicima biti date olakšice za zapošljavanje novih radnika, tako što će od 10 novih, za sedam radnika država plaćati doprinose, Dželetović je najavio da će ta mjera biti primjenjena najkasnije za dva mjeseca, odmah po izvršenom rebalansu budžeta u kojem će država planirati sredstva za tu namijenu.
Kada je riječ o planu za gradnju jeftinih stanova, Dželetović je objasnio da su oni prije svega namijenjeni stanovnicima sa nižim primanjima i biće usvojeni uslovi za njihovu kupovinu, a pritom će građevinski sektor biti uposlen u velikom obimu.
Dželetović je nagovijestio i mogućnost rekonstrukcije sadašnje vlade, možda vec za šest mjeseci, a to će izgledati tako što će premijer Srbije zatraziti sjednicu Skupštine Srbije, sa jednom jedinom tačkom dnevnog reda – “smena tog i tog ministra”.
To je upravo smisao izjave premijera Vučića da će i rad ministara biti na provjeri, rekao je Dželetović i napomenuo da će bez velike medijske pompe obavljane i smjene direktora javnih preduzeća i drugih institucija, koje ne obavljaju dobro svoj posao.
Govoreći o privatizaciji, Dželetović je ocijenio da Telekom Srbije mora da nađe novog vlasnika, jer mora da ulaže puno sredstava u savremenu tehnologiju da ne bi izgubio korak sa konkurencijom na tržištu, dok bi EPS trebalo da se privatizuje djelimično, što će zavisiti od trenutne situacije u domaćoj ekonomiji.
Kada je riječ o pronalaženju strateškog partnera za Željezaru Smederevo, Dželetović je rekao da je vlada prošle nedjelje formirala radnu grupu sa ministrom privrede Dušanom Vujovićem na čelu, koja će razmatrati prispjele ponude za kupovinu Željezare, ali nije želio da iznosi konkretne detalje, dok traje taj postupak. Tanjug