„Wiener osiguranje“ sa 30,6 miliona KM lider po visini premije u RS
BANJALUKA – Osiguravajuće kuće u Republici Srpskoj ostvarile su lani premiju od 214,9 miliona KM, a isplatile 72,8 miliona KM šteta, pokazuju preliminarni podaci Agencije za osiguranje BiH.
Isplaćene štete tokom prošle godine veće su za 9,2 miliona KM nego u 2017. godini, a na prvom mjestu je „Dunav osiguranje“ sa 10 miliona KM isplaćene štete, zatim „Atos osiguranje“ sa 9,2 miliona KM, te „Wiener osiguranje“ sa 8,8 miliona KM.
Što se tiče vrsta osiguranja u kojima je zabilježena najveća isplata šteta, i dalje dominiraju isplate šteta za osiguranje od odgovornosti za upotrebu motornih vozila (45,1 milion KM) te osiguranje vozila (9,5 miliona KM).
Rast premije u Srpskoj
U preliminarnom godišnjem izvještaju za 2018. godinu, Agencija za osiguranje BiH navodi da su društva za osiguranje u Repubici Srpskoj ostvarila premiju od 214,9 miliona KM što je rast u odnosu na godinu ranije kada je premija iznosila 207,8 miliona KM.
Po visini premije vode „Wiener osiguranje“ sa 30,6 miliona KM, zatim „Drina osiguranje“ sa 23,7 miliona, te „Dunav osiguranje“ sa 23,6 miliona ostvarene premije.
Što se tiče vrsta osiguranja, najviša prmija ostvarena je u osiguranju od autoodgovornosti i to u iznosu od 140,7 miliona KM, te u životnom osiguranju 19,2 miliona KM.
Premija „Premium osiguranja“ preko 840.000 KM
Na tržištu osiguranja po prvi put se našlo i „Premium osiguranje“ koje je ostvarilo premiju od 843.558 KM.
Ovo osiguranje osnovano je lani o čemu je portal CAPITAL pisao u tekstu „Načelnici i direktori državnih preduzeća RS osnovali osiguravajuće društvo!“.
Među 53 akcionara – osnivača „Premium osiguranja“ su i načelnici Prnjavora i Čelinca Darko Tomaš i Momčilo Zeljković, bivša direktorica „Elektrokrajine“ Seka Kuzmanović, direktor Banjalučke berze Milan Božić, bivši direktor „Aura osiguranja“ Miodrag Čoprka…
Ovo osiguranje lani je isplatilo štete od 1.701 KM.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Odlična analiza koja kada se uporedi sa profitima onda slijedi zaključak da bi za uspješno poslovanje u sektoru osiguranja morali prvo da napravite lanac benzinskih pumpi, ili da imate povezana lica preko kojih plaćate uvećane štete i tako finansirate biznis u AO.
Dunav osiguranje iako ima državu Srbiju kao vlasnika ne može da se izbori sa unutrašnjim problemima, starim navikama i političkim uticajima DNS-a i SNSD-a
Wiener se oporavlja nakon silnih dokapitalizacija i biće to prava kompanija.
Drina osiguranje ostaje kompanija sa lokalnim dometima ali sa velikim ambicijama da uređuje tržište i da se pita o svemu, još da krenu sa otvorenim pismima premijeru i predsjednici :)))
Krajina osiguranje – hitno da se likvidira i da država zaboravi da može biti učesnik na tržištima u kojima se pravi profit jer nemaju menadžment niti strategiju šta bi da rade.
Brčko Gas, Euros, Aura i još neki uveliko traže kupce svjesni da nova zakonska rješenja i liberalizacija koja dolazi ne daju im nikakvu mogućnost da prežive jer vlasnici nisu spremni da jačaju kapital.Očekujem da se uskoro završe pregovori i da imamo ukrupnjavanja na tržištu.
U svakom slučaju novi list se okreće početkom 2020 godine, a do tada pažljivo čitamo revizorske izvještaje i rezervacije za štete, pokriće tehničkih rezervi i troškove sprovođenja osiguranja.
A jesi pametan, da nisi mozda kao ja profesor na Ekonomskom fakultetu ?