BIJELJINA, Bijeljinski privrednik, vlasnik kompanije “Bobar” Gavrilo Bobar rekao je danas da ova firma ima potencijale za formiranje osam poslovnih zona na području Bijeljine, među kojima je i lokacija kod fabrike “Sava”.
“Odredili smo osam lokacija u ovom gradu, a na društvenoj zajednici je da legislativom sav posao zaokruži i da obezbijedi infrastrukturu. Smatram da bi sav posao u vezi sa pokretanjem i osnivanjem ovih poslovnih zona bio izvodljiv u roku od 16 do 18 mjeseci”, rekao je Bobar nakon sastanka sa privrednom delegacijom Slovačke i direktorom Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća RS Nikolom Vukmirovićem.
On je rekao da gosti iz Slovačke danas imaju zadatak da “snime” potencijale kojima Bijeljina raspolaže kako bi mogli da ih predoče poslovnim ljudima, investitorima svoje zemlje, ali i cijele Evrope i dodao da će ova delegacija danas posjetiti fabriku “Sava”.
Prema njegovim riječima, druga poslovna zona bila bi na potezu Poljoprivrednog zavoda, treća u Dragaljevcu, četvrta je “Jabanuša”, peta iza područja Tržnog centra “Milbo”, šesta Janja, sedma prema Pavlovića ćupriji i osma u Glavičicama.
“Sve ove lokacije, odnosno poslovne zone, moraju imati 150 do 200 hektara, ali mogu biti i manje, kao na području Dragaljevca i Bukovice, a kad tamo zaposlimo uglavnom mlade ljude onda ćemo biti sigurni da će ti ljudi sigurno ostati da žive ovdje, jer će imati perspektivu”, rekao je Bobar.
Predstavnik Kompanije “Menadžer servis” iz Slovačke Petar Buk rekao je novinarima da ovo preduzeće, u saradnji sa ministarstvima Slovačke, prije svega Ministarstvom za ekonomski razvoj i privlačenje stranih investicija, radi na razvoju industrijskih zona i privlačenju investicione promocije.
“Imamo dvadesetak uspješnih, velikih industrijskih zona za strateška preduzeća”, rekao je Buk i dodao da su investitori iz Slovačke zainteresovani za RS i BiH, jer ovo područje ima veliki ljudski potencijal i blizinu Evropi.
On je dodao da je, ipak, neophodno stvoriti uslove kako bi se ulagalo na ovo područje i imati konkretnu ponudu, razviti zakonsku regulativu i slično.
“Prepoznali smo ovdje tri industrijske oblasti – banjalučku, regije Semberije i treća je lokacija istočne Hercegovine”, rekao je Buk.
Bobar je rekao novinarima da je već ranije kompanija “Bobar” iznijela prijedlog da Bijeljina treba da osnuje 3 000 novih malih preduzeća.
“Malo preduzeće do 50 radnika, obrtni kapital od 20.000 do 50.000 KM i ako to radi u okviru porodice, mogli bismo da zaposlimo svu radnu snagu koja je kod nas na birou za zapošljavanje”, rekao je Bobar.
Vukmirović je ocijenio da je proces povećanja broja malih i srednjih preduzeća mnogo intenzivniji u posljednje dvije godine u odnosu na prethodni period.
On je dodao da Agencija radi na tome da se ovaj proces osnivanja preduzeća još više ubrza, ističući da je u odnosu na zemlje u okruženju RS “otišla daleko naprijed u ovom pogledu”.