BEOGRAD, Organska hrana proizvodi se u 81 domaćinstvu u Srbiji, što je u prosjeku manje nego u ostalim evropskim zemljama.
Državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Mirjana Milošević rekla je da se organska proizvodnja u Srbiji obavlja na oko 250.000 hektara.
Milošević je istakla da država, u cilju povećanja obima organske proizvodnje, nudi povoljne subvencije poljoprivrednicima koji se odluče da se “prebace” na takav način proizvodnje.
“Subvencije za proizvođače organske hrane kreću se od 25.000 dinara za ratarsku i povrtarsku proizvodnju, 15.000 dinara za krupnu stoku, 5.000 dinara za sitnu stoku, 500 dinara za sitnu živinu i 2.000 dinara po košnici pčela”, navela je Milošević.
Prema njenim riječima, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva doniralo je ove godine oko 10 miliona dinara subvencija za organsku proizvodnju.
Generalni sekretar Nacionalnog Udruženja za razvoj organske proizvodnje “Serbia organica” Ivana Simić smatra je da je teško prepoznati sertifikovan organski proizvod na tržištu.
“U moru bio radnji i prodavnica zdrave hrane teško je prepoznati pravi sertifikovan organski proizvod, koji potrošaču garantuje kvalitet, pa kupci treba da obrate pažnju da li na ambalaži postoji nacionalni znak ‘organski proizvod’ i logo neke od sertifikacionih kuća koja je akreditovana od strane ministarstva”, upozorila je ona.
Simić je kazala da je osnovni princip organske proizvodnje zdravo zemljište-zdrava biljka i životinja-zdravi ljudi.
“Organski proizvodi se dobijaju iz strogo kontrolisanog načina ekološke proizvodnje, bez korišćenja pesticida, herbicida i vještačkog đubriva, pa ovi proizvodi imaju povećanu biološku i nutritivnu vrijednost, koja se ogleda kroz povećan sadržaj vitamina i minerala”, objasnila je ona.
Organska hrana je bez ostataka od pesticida i teških metala, u njoj nema vještačkih aditiva, konzervanasa, emulgatora, vještačkih boja i aroma, a proizvodi imaju karakterističan ukus, miris i boju, koji često zovemo “zaboravljeni ukus namirnica sa sela”, rekla je Simić. Tanjug