BUDIMPEŠTA, Dugotrajna dužnička kriza u evrozoni znači da će 2012. biti “veoma burna”, izjavio je premijer Mađarske Viktor Orban.
Orban je to izjavio dan nakon što je vlada u Budimpešti ponovo snizila prognozu privrednog rasta za 2012.
Orban je naveo da evropski lideri nisu na prošlonedjeljnom samitu uspjeli da dogovore dovoljno drastične mjere za zaustavljanje krize, pozivajući na što skoriju parlamentarnu debatu o tome da li će Mađarska potpisati novi evropski “fiskalni sporazum”.
“Lideri (EU) su prošle nedjelje u Briselu odbili da donesu rješenja koja bi se na kraći rok izborila sa krizom”, poput evroobveznica i povećanja kriznog fonda, rekao je Orban zakonodavcima.
“To znači da će sljedeća godina biti veoma burna, ne samo za Evropu, već i za nas… Kriza u evrozoni nije mađarska kriza, to je kriza zajedničke valute, ali će nas svejedno pogoditi”, dodao je on.
Premijer je naveo da će zatražiti od parlamentarnog komiteta za evropska pitanja da bez odlaganja ispita novi “fiskalni sporazum” oko kog su se saglasile sve članice EU osim Britanije, da bi zakonodavci mogli da održe debatu o tome da li Mađarska treba da potpiše taj sporazum.
“U interesu je Mađarske da Evropa izađe iz krize, iako mi tu krizu nismo izazvali i ne možemo da je okončamo”, ocijenio je Orban.
Premijer je iznio vladinu prognozu privrednog rasta za 2012, koja predviđa rast od “0,5 odsto ili manji”, u odnosu na raniju zvaničnu prognozu od 0,5 do jedan odsto rasta.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) je prošlog mjeseca prognozirala “blagu recesiju” uz negativan privredni rast od 0,6 odsto zbog nespremnosti banaka da pozajmljuju, vladinih mjera štednje i lošeg tržišnog raspoloženja.
“Da bismo se odbranili od krize u evrozoni potrebna nam je zaštitna mreža, a ja za to ne znam bolje rješenje od MMF-a”, napomenuo je Orban.
U oktobru 2009, Mađarska je postala prva članica EU koja je zatražila pomoć Međunarodnog monetarnog fonda da bi izbjegla bankrot, ali je Orban, nakon stupanja na vlast, prekinuo razgovore u julu prošle godine. Međutim, mađarska vlada je prošlog mjeseca, uprkos tome što je premijer rekao da neće tražiti pomoć, bila prinuđena da zatraži asistenciju MMF-a i EU nakon što je forinta dostigla rekordno nizak nivo u odnosu na evro. Pritisak je porastao krajem istog mjeseca, kada je agencija “Mudis” snizila kreditni rejting Mađarske na neinvesticioni status. Tanjug