BIJELJINA – Okružno tužilaštvo u Bijeljini podiglo je optužnicu protiv osam osoba među kojima su bivši generalni direktor zvorničke Fabrike glinice “Birač” Virginijus Vajega i bivše odgovorno lice u “Biračevoj” kćerki firmi “Alumini” Giedrijus Grigalijus. prvom optužnicom, koja se odnosi na kriminal u “Birču”, osim Litvanaca, obuhvaćeni su i državljani BiH.
Svima je na teret stavljeno da su “Aluminu” oštetili za oko 330.000 KM i da su falsifikovali njene poslovne knjige, piše “Glas Srpske”.
Optužnica je podignuta na osnovu izvještaja o počinjenom krivičnom djelu koji je Uprava kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske podnijela Specijalnom tužilaštvu RS u septembru 2013. godine u vezi sa prodajom sekundarnih sirovina i uništavanjem poslovnih knjiga. Vajega i Grigalijus su optuženi za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja. “Vajega i Grigalijus su se prilikom prodaje otpadnog željeza, koje je vlasništvo Alumine, u periodu od 8. aprila do 29. jula 2011. godine, a s ciljem sticanja protivpravne imovinske koristi za sebe ili drugog, dogovorili i izvršili prodaju željeza firmama Kantić kompani iz Doboj Istoka i Cibos iz Ilijaša”, navedeno je u optužnici.
Prema navodima optužnice, oni su naređivali nadležnim službama da sačine dokumentaciju da je željezo isporučeno kupcu “Autoprevoznik Novak Nikolić” iz Osmaka i knjiženje potraživanja na tog kupca iako su znali da mu roba nije isporučena.
“Nakon isporuke robe izvršili su naplatu od stvarnih kupaca u gotovini u ukupnom iznosu od 330.000 KM. To nisu knjigovodstveno evidentirali u Alumini. Tako su u svojstvu odgovornih lica iskorišćavali svoj položaj, pribavili sebi ili drugome protivpravnu imovinsku korist u navedenom iznosu, a Alumini nanijeli štetu”, piše u optužnici.
U Okružnom tužilaštvu u Bijeljini kažu da je pravilo da ne daju informacije o podignutim nego samo o potvrđenim optužnicama.
“Kad optužnica bude potvrđena, onda to objavljujemo i na našem sajtu”, kažu u tužilaštvu.
MUP RS je podnio nekoliko izvještaja koje se odnose na kriminal u “Birču”, a može se očekivati da i ostali rezultiraju podizanjem optužnice. U septembru 2013. godine podnesena su četiri izvještaja u kojima je grupa Litvanaca, među kojima su i Vajega i Grigalijus, osumnjičena da su oštetili “Birač” za oko 120 miliona KM zloupotrebom službenog položaja i ovlašćenja i falsifikovanjem i uništavanjem poslovnih knjiga i isprava.
Pravni zastupnik “Alumine” Vladimir Milošević kaže da je krajnje vrijeme da nakon četiri godine od otvaranja stečaja nad “Birčem” budu identifikovani svi koji su učestvovali u nezakonitostima.
“Veoma je značajno što je započeto procesuiranje odgovornih iako se radi o slučaju koji je najmanje vrijedan. Vjerujem i da će nadležni organi reagovati na to što je Ukio banka nezakonito upisala zaloge za koje danas protiv Alumine i povezanih lica zajedno sa firmom Pavgord vode sudske postupke. Uprava kriminalističke policije MUP-a RS je još prije četiri godine ukazala na to da su te zaloge, koje je Ukio banka registrovala u jednom danu u decembru 2012. godine, predmet izvršenja krivičnog djela”, kaže Milošević.
Dodao je da su prema izjavama mnogih “Birač”, “Alumina” i druga povezana lica oštećeni za stotine miliona maraka.
“Vjerujem da i druga tužilaštva rade na identifikovanju odgovornih za cjelokupnu štetu i da će pravna država zaštititi ovaj resurs od kojeg živi cijela regija”, rekao je Milošević.
Neće biti nove blokade računa Osnovni sud u Zvorniku proslijedio je juče “Alumini” dopis firme “Pavgord” iz Foče kojim je zatražen nastavak izvršnog postupka zapljenom i prodajom pokretnih stvari i nepokretnosti, što znači da neće biti nove blokade računa “Alumine”.
Vladimir Milošević očekuje da sud u kratkom roku donese rješenje o obustavi izvršenja putem zapljene novca sa računa “Alumine”.
“Očekujem i da sud hitno postupi na osnovu prigovora koji je Alumina podnijela prije dva mjeseca i da obustavi ovaj izvršni postupak u cijelosti”, rekao je Milošević.
Osnovni sud u Zvorniku je na zahtjev “Pavgorda” 12. aprila blokirao račun “Alumine”, a deblokirao ga je dvije sedmice kasnije na 60 dana.
“Pavgord” želi da namiri potraživanje koje je litvanska Ukio banka imala na osnovu kredita datih povezanim preduzećima koja su kao i “Alumina” poslovala u sastavu “Birača” koji je u stečaju.
Okružni privredni sud u Bijeljini, prije deblokade računa, odbio je tužbeni zahtjev Ukio banke kojim je od “Birča” tražila 155 miliona KM, a koje je “Pavgord” otkupio za 6,4 miliona evra. Glas Srpske