BANJALUKA – Bivša šefica Grupe za sprečavanje krijumčarenja i prekršaje u Regionalnom centru Uprave za indirektno oporezivanje Jelena Majstorović, protiv koje je prije nekoliko dana potvrđena optužnica za organizovani kriminal, ponudila je svoj luksuzni stan u Banjaluci na prodaju i to za pola miliona maraka.
Majstorović je svoj, najblaže rečeno, luksuzni i nakićeni stan u centru Banjaluke površine 82 kvadrata na drugom spratu sa garažom u prvi mah cijenila 600.000 maraka, ali je skinula cijenu za punih 100.000 maraka, saznaje CAPITAL.
Prema dokumentu u koji je CAPITAL imao uvid, Majstorović je stan u ulici Jovana Dučića kupila za 2.300 maraka po kvadratu (koliko je navedeno u prijavi za upis u fiskalni registar nepokretnosti), odnosno po cijeni od preko 173.000 maraka. Stan nema nikakvih opterećenja, odnosno, nije pod hipotekom, što upućuje na to da je plaćen kešom. Dodatno je kupila parking mjesto u istoj zgradi koji prodaje sa stanom.
U oglasu jedne banjalučke agencije preko koje je stan ponudila zainteresovanim kupcima, šefica optužena za organizovani kriminal nudi stan koji čine hodnik, degažman, dnevni boravak sa kuhinjom i trpezarijom, dvije spavaće sobe, kupatilo, vešeraj i dva balkona.
“Odlikuje se izvrsnim rasporedom, gdje je prostor maksimalno iskorišten, čime je postignuta visoka funkcionalnost. Prodaje se kompletno namješten, svim potrebnim uređajima i aparatima”, navodi se u oglasu agencije za nekretnine.
Inače, Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu protiv Majstorović, kao i radnika Radenka Popovića, Vladimira Đurđevića, Vladimira Puzića i Steve Savića, u februaru ove godine Optužnica je potvrđena prije desetak dana.
Svi oni su uhapšeni u akciji “Brend 4” krajem 2022. godine, nakon čega im je određen kućni pritvor. Od tada su suspendovani s posla uz mjere zabrane. Optužnica je podignuta 17. februara, a potvrđena je 7. marta ove godine.
Oni su osumnjičeni da su tokom 2017. i 2018. godine ucjenjivali vlasnike radnji koje su zaticali u prekršajima, te da su od njih tražili i uzimali mito u zamjenu za blaže postupanje ili nekažnjavanje, o čemu je portal CAPITAL ranije pisao.
Tužilaštvo je prikupilo 26 iskaza svjedoka od kojih su najmanje dvadeset oštećeni koji su posvjedočili da su osumnjičeni do 2020. godine djelovali kao organizovana grupa koju je predvodila Majstorović, te da su pribavili 50.000 maraka protivpravne imovinske koristi. U kućnom pritvoru su bili do 20. januara 2023. godine, kada im je Sud BiH odredio mjeru zabrane napuštanja Banjaluke.
Protiv njih je pokrenut i disciplinski postupak, koji zavisi od ishoda suđenja, a dok su suspendovani dobijaju “samo” 70 odsto plate iz UIO BiH.
Popularnu “šeficu” u UIO BiH zaposlio je bivši direktor Miro Džakula čija je bila desna ruka. Dvije godine prije hapšenja imenovana je za prvu osobu Grupe za sprečavanje krijumčarenja.
Interesantno je i da su zbog boje svoje uniforme među vlasnicima trgovina, Majstorović i njena grupa poznati kao “crnokošuljaši”.
U brojnim medijima je objavljena i serija tekstova o tome da su pojedinci u Upravi za indirektno oporezivanje BiH na sumnjiv način došli do ogromnog bogatstva i da raspolažu velikim brojem nekretnina.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bitno da je Ostrog u dnevnom boravku!
Svaka vam čast kako ste ženi lijepo izreklamirali prodaju stana. Ma vrhunski odrađeno. Pomislio bi čovjek da je plaćeni članak 🤣👏
Svaka čast kako ste ženi izreklamirali prodaju stana! Pomislio bi čovjek da je plaćena reklama za objavu ovog teksta🤣👌
U većini država se u takvim i sličnim postupcima takva imovina blokira do okončanja svih postupaka.
Plus nezavisno od prvog, veoma brzo bi došlo do “oporezivanja imovine nepoznatog izvora” gdje je dokazno breme skoro uvijek obrnuto inace sljedi porez od 70% ili više od vrijednosti, zavisno od države.
Nedavno sam bio iznenađen kad sam čuo, da i ovdje postoji takav zakon cini mi se da čak sa 100% oporezivanja,
jer sa obzirom na brojne dobre automobile (uz drugu imovinu) jasno,
da se taj zakon ne primjenjuje ili primjenjuje vrlo selektivno
U gornjem slučaju je jasno da licna primanja nisu osnov, ako je nešto drugo se unaprijed izvinjavam, ali onda vjerojatno ne bi radila za “platu” ako u stvari prima samo platu.
btw: u Njemačkoj se za izvor imovine (bez posebnog dokazivanja drugačije) prizna maximalno 30% ličnih primanja, jer skoro svi potroše 70% ili vise plata (pa makar kakve bile) na redovne troškove života.
Za nekog je ovo pojam luksuza. Nivao. A u stvari goli šareniš, odnosno na srpskom kičeraj. Idealan prostor za slušanje ne Vivaldija, već Karleuše i ostalih umetnica (od glagola umetati).