BANJALUKA, Naknada koju JP “Šume RS” izdvaja lokalnim zajednicama u RS biće smanjena sa sadašnjih deset na pet odsto i po tom osnovu ovo preduzeće uštedjeće gotovo deset miliona KM.
Naime, pred poslanicima NS RS trenutno se nalazi Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama RS i u njemu nije predviđeno smanjenje ove naknade, ali nakon sprovedene javne rasprave i kada u formi prijedloga ovaj zakon dođe pred poslanike, Klub poslanika SP – PUP amandmanski će djelovati i tražiti smanjenje naknade sa deset na pet odsto.
U obrazloženju ovog amandmana navodi se da procenat naknade koju izdvaja JP “Šume RS” treba uskladiti s procentima koje izdvajaju preduzeća u okruženju.
“S ovim prijedlogom korisnik bi i dalje izdvajao nadoknadu koja je veća od iste u okruženju”, navodi se u obrazloženju amandmana.
Izvor “Nezavisnih” kaže da je Vlada RS planirala da u Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama RS smanji ovu naknadu, ali da je to naišlo na oštro protivljenje Zorana Tegeltije, ministra finansija RS, koji strahuje da bi bez te naknade bila ugrožena finansijska stabilnost pojedinih opština.
Ako poslanici NS RS usvoje ovaj amandman, što je gotovo izvjesno, nekoliko opština u RS kojima naknada od JP “Šume RS” predstavlja glavni izvor prihoda moraće raditi rebalanse svojih budžeta.
“Protiv sam smanjenja naknada opštinama i to nije realno. Kada nisu ispunjeni drugi načini sanacije JP ‘Šume RS’, onda se ide na smanjenje plata radnicima i smanjenje naknada opštinama. Da bi se došlo do toga JP ‘Šume RS’ moraju naplatiti svoja potraživanja, uvesti red, smanjiti krađe”, rekao je Marko Pavić, potpredsjednik Saveza opština i gradova RS i gradonačelnik Prijedora.
On ističe da je u posljednje vrijeme praksa da se na opštine prenose finansijske obaveze, ali ne i novac, a u tom smjeru ide i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o šumama.
“Opštine kojima su to veliki izvori prihoda moraće raditi rebalanse budžeta, dok ove veće opštine mislim da neće morati jer sve zavisi o kolikim sredstvima se radi i koliko ta sredstva participiraju u budžetu”, kazao je Pavić.
U JP “Šume RS” kažu da razumiju protivljenje opština i potrebu za sredstvima, ali da je sa stanovišta preduzeća sadašnja naknada nepodnošljiva.
Jakov Galić, direktor JP “Šume RS”, kaže da shvata i protivljenje Ministarstva finansija, ali da je smanjenje naknada stub sanacije preduzeća, koje bi se sa naknadama od pet odsto finansijski stabilizovalo.
Podsjećanja radi, JP “Šume RS” na ime naknada za korišćenje šumskog bogatstva lokalnim zajednicama u RS plaća deset odsto od ukupne cijene drvnog sortimenta na kamionskom putu, što ih je prošle godine koštalo 16,8 miliona KM.
Amandmanom kojim će biti smanjene naknade za 50 odsto biće predviđeno da se cijena drvnog sortimenta obračunava u šumi na panju, što je značajno manje nego na kamionskom putu. Nezavisne novine