PRAG, Građani BiH često su (za navodno veliku platu) spremni da se u inostranstvu upuste u avanturu sa sumnjivim firmama i još sumnjivijim posrednicima za zapošljavanje, koji nisu registrovani ni u jednoj zvaničnoj instituciji.
Potvrđuje to i prošlogodišnji slučaj radnika iz BiH u Azerbejdžanu koje su poslodavci držali bez novca i pasoša, pa čak ih i fizički maltretirali – prenosi Radio – “Slobodna Evropa”.
Ovih dana u Republici Srpskoj je pomama za građevinskim i ugostiteljskim poslovima u Dubaiju, za koje posreduje firma “Nahil”, registrovana prošlog mjeseca u Banjaluci. Obećana plata od oko 2.000 dolara zainteresovala je mnoge, a za posao u Dubaiju do sada ih se prijavilo oko tri stotine.
U “Nahilu” kažu da zbog loših iskustava sa radnicima traže od kandidata da prije puta polože depozit od 800 dolara.
Međutim, direktor portala “Posao.ba” Edin Mehić upozorava građane da prije upuštanja u proceduru traženja posla obavezno provjere bonitet firme koja posreduje pri zapošljavanju u inostranstvu.
“Jako je bitno pomenuti da regularne firme ne traže depozit. Eventualno se može tražiti neko ljekarsko uvjerenje ili uvjerenje o nekažnjavanju, ali nikad takva kompanija ne traži depozit”, napominje Mehić.
Sumnjivo je i ako firma koja traži radnike nema jasan opis poslova i proceduru zapošljavanja. Poslovi na naftnim platformama, branje voća u mediteranskim zemljama, rad u ugostiteljstvu (gdje su pretežno tražene djevojke) – sve su to povremeno bili paravani za prevare, pa čak i trgovinu bijelim robljem.
I Miroslav Vukajlović, vlasnik agencije “Spektar”, koja posreduje u zapošljavanju, smatra da su sporni svi oglasi u kojima se traži polaganje depozita. On ističe na šta još treba obratiti pažnju prilikom traženja posla:
Nije normalno da se takvi oglasi nalaze u rubrikama gdje se daju besplatni oglasi, gdje su samo mobilni telefoni, i gdje se obećavaju velike zarade….
U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH kažu da firme koje posreduju u nalaženju poslova moraju da budu registrovane u entitetskim ministarstvima rada i zavodima za zapošljavanje.
Pomoćnik direktora Agencije Asim Ibrahimagić napominje ipak da takve firme često pronalaze rupe u zakonu.
“Mnoge takve ’agencije’ rade formirane kao društva sa ograničenom odgovornošću gdje su u svoj opis poslova stavili i posredovanje u nekim oblicima, a onda iskoriste posredovanje za zapošljavanje radne snage” – upozorava on.
U državnoj Agenciji za rad i zapošljavanje kažu da se građani mogu informisati o firmama u inostranstvu putem interneta, ali i putem molbi konzularnim predstavništvima.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ljudi moji oprez, ja sam nakon 6 -7 mjeseci jedva uspjela “isčupati” pasoš svoga sina koji je trebao da ide u Libiju da radi za jednu renomiranu BiH firmu. Pasoš je bio u Beogradu kod jedne druge firme – poslodavca, koji je odveo neke ljude u Libiju i evo ovih dana se vraćaju nakon samo 15 dana provedenih u bespuću Libije. Obećano im je da će imati platu 1.500 Eura a kada su došli tamo rečeno im je da imaju Arape koji rade za 150 Eura, pa zašto bi njih plaćali više kada imaju jeftinu radnu snagu. Ovo pišem radi svih Vas koji imate namjeru tražiti posao – oprez.