BEOGRAD, Građani koji u inostranstvo uz keš ponesu i platne kartice, trebalo bi da obrate pažnju na nekoliko stvari kako usred slavlja ne bi ostali bez novca. Portal kamatica.com savjetuje klijente banaka, kako rizik da svedu na minimum i koliko će ih korišćenje kartica u inostranstvu koštati.
Inače, sem platnih kartica iz „DinaCard” programa, gotovo sve platne kartice izdate od strane poslovnih banaka u Srbiji mogu da se koriste u inostranstvu. To su „Visa”, „MasterCard”, „Maestro”, „American Express” i „Diners Club”. Imajte u vidu i da tzv. Co-branding kartice uglavnom nisu predviđene za korišćenje u inostranstvu. Potrebno je uz to znati i to da je kod pojedinih banaka potrebno posebno aktivirati karticu za korišćenje van granica naše zemlje. Takođe, kod većine kartica postoje dnevni i mjesečni limiti za potrošnju putem platnih kartica. Ove informacije trebalo bi provjeriti prije putovanja.
Vrlo je važno znati da ako bankomat „proguta” karticu u inostranstvu, ista se može dobiti tek po povratku, u ekspozituri banke u Srbiji. Nezavisno od toga kako ostanete bez kartice (izgubljena kartica, ostala u bankomatu, ukradena kartica), najbitnije je da to odmah prijavite svojoj banci. Zbog toga se prije odlaska u inostranstvo podsjetite i kako se nestanak kartice prijavljuje.
Kartice, poput „Diners Cluba”, „American Expressa” ili „Gold” i „Platinum” kartica „Visa” i „MasterCarda”, mogu u pojedinim trgovinama ili ugostiteljskim objektima u inostranstvu donijeti popuste na plaćanja, jer je to uobičajeno u konkurentskoj trci.
Za razliku od korišćenja platnih kartica u zemlji, pri korišćenju u inostranstvu poslovne banke naplaćuju više provizije za sve vrste korišćenja platnih kartica. Tako se provizije za podizanje gotovine na bankomatima u inostranstvu kreću od jedan do tri odsto ili se naplaćuju fiksne naknade od tri do pet odsto po transakciji. Za istu uslugu na šalteru banke u inostranstvu se naplaćuje provizija od tri do pet odsto i isto toliko po transakciji. Čak i za plaćanje robe kupljene u trgovinama u inostranstvu se naplaćuju provizije i one se kreću oko jedan odsto. Kod pojedinih platnih kartica je moguće da se pri transakciji naplaćuje kombinacija provizije i naknade.
Uvijek imajte u vidu da je za korišćenje kartice na šalterima banaka u inostranstvu ili u kupovini u inostranstvu uglavnom neophodno da imate i pasoš. Prije polaska, provjerite stanje na računima sa kojih će biti vršena plaćanja ili podizana gotovina. Preporučljivo je i da prije odlaska u inostranstvo uključite SMS obavještavanje o obavljenim transakcijama, ukoliko ga već nemate, radi kontrole potrošnje i sprječavanja zloupotrebe. Takođe, sa mobilnim operaterom provjerite da li vam je uključen roming za konkretnu zemlju, kako biste mogli blagovremeno da primate obavještenja o transakcijama.