BIJELJINA, Direktor bijeljinskog Zavoda za veterinarstvo “Dr Vaso Butozan” Zoran Brkić apeluje na potrošače da, naročito pri akcijskim prodajama svježeg mesa, povedu računa o onome što uzimaju, posebno u velikim trgovinskim centrima i megamarketima.
“Nikada se ne zna koliko je to meso staro, da li je i koliko puta odmrzavano, da li je staro, na primjer, 10 godina i odakle je uvezeno”, rekao je Brkić za Srnu, apelujući na građane da vode računa pri kupovini i u slučaju namirnica životinjskog porijekla obrate pažnju na organoleptički izgled namirnice.
On dodaje da, kupujući svježe meso, potrošači mogu obratiti pažnju na boju mesa i miris i tako da utvrde koliko je meso zapravo ispravno, jer ovdje ne može biti mjerodavan rok trajanja.
Istovremeno, Brkić apeluje na kupce da, ako je riječ o drugoj vrsti namirnica, kojima ističe rok trajanja, što je obaveza inspekcija da utvrde, a gdje se može desiti propust, sami obrate pažnju na taj rok.
U prošloj godini u ovom zavodu, prema Brkićevim riječima, pregledano je ukupno 446 uzoraka namirnica animalnog porijekla, a pozitivnih uzoraka na mikrobiološku ispravnost ukupno je bilo 13.
“Ovaj podatak nije zabrinjavajući s obzirom na to da nisu izlovane neke bakterije koje mogu izazvati značajnije smetnje po ljudsko zdravlje. Uglavnom je bilo riječi o ešerihiji koli što, ukazuje ne nehigijenu objekata u kojima se te namirnice spremaju. Naravno, i te bakterije mogu uticati na ljudsko zdravlje negativno, ali ne u tolikoj mjeri kao što su salmonela ili neke druge bakterijske vrste kojih, na sreću, nismo imali”, rekao je Brkić.
On je rekao da je to podatak koji ohrabruje, te da se kod ljudi, upravo zbog činjenice da sve veći broj uzoraka ide na analizu, “budi svijest” o neophodnosti snažnije i sveobuhvatnije zaštite namirnica.
“Ljudi postaju svjesniji da moraju voditi mnogo više računa da ne bi dolazilo mikrobiološkog zagađenja namirnica“, rekao je Brkić.
Komentarišući saradnju sa inspekcijskim organima, on je rekao da bi ona svakako trebala da bude bolja i na višem nivou, a da kada je riječ o namirnicama koje se uvoze – ne može davati komentar, jer u prošloj godini veterinarska inspekcija nije dostavila ovom zavodu ni jedan uzorak.
Brkić navodi da je u ovom zavodu u prvom mjesecu 2011. pregledan 61 uzorak namirnica animalnog porijekla, od kojih nije bio nijedan pozitivan uzorak.
“To ne znači da i u nekim od njih nije bilo izolovanih bakterijskih vrsta, ali Pravilnik o kvalitetu namirnice i mikrobiološke ispitanosti namirnice njih ne uvrštava. Bilo je, npr., slučajeva da smo izolovali enterobakter i sl.”, rekao je Brkić.
U februaru je u bijeljinskom Zavodu “Dr Vaso Butozan” ukupno pregledano 57 uzoraka, od čega su dva pozitivna i oba pozitivna na ešerihiju koli.
“To zapravo potvrđuje da je osnovni uzrok nehigijena objekata, pa smatram da bi trebalo više raditi na edukaciji samih proizvođača namirnica animalnog porijekla”, rekao je Brkić i dodao da ovaj zavod redovno kontroliše proizvođače, ali da kod njih, npr. u klaonicama, ne nailazi na pozitivne uzorke.
“Druga je priča kad je o prometu tih namirnica riječ, jer se upravo tu dešava da dođe do zagađenja zbog nehigijene maloprodajnih objekata i na tome bi se moralo malo više poraditi – npr., edukcijom trgovaca o načinu ophođenja prema ovoj vrsti namirnica, a sve s ciljem sprečavanja njihove kontaminacije i njihovog zagađenja“, rekao je Brkić Srni.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pa upravniče ti ga nabaca da nikome nije jasno što si želio reći.Tačno je da nemate uzoraka ali to ne znači da se pregledi ne vrše,nego se uzorci dostavljaju labaratorijama koje rade profesionalno i efikasno,inspekcija ne može da čeka nalaz 30 dan za namirnicu kojoj je rok toliki!