NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija pale jer se ulagači plaše da će, zbog visokog kursa dolara i niske cijene nafte, kvartalni poslovni rezultati američkih kompanija biti slabi.
Dow Jones oslabio je 80 bodova ili 0,45 odsto, na 17.977 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,46 odsto, na 2.092 boda, a Nasdaq indeks 0,15 odsto, na 4.988 bodova.
U devet od 10 sektora S&P 500 indeksa cijene su akcija juče pale, a najviše je, 1,1 odsto, izgubio industrijski sektor.
To je ponajviše posljedica pada cijene akcije General Electrica (GE) za 3,1 odsto, nakon što je u petak, kada je kompanija najavila restrukturiranje i isplatu 90 milijardi dolara akcionarima do 2018. godine, skočila više od 10 odsto.
Dolar je juče u odnosu na korpu šest najvažnijih svjetskih valuta na vrijednosti dobio 0,1 odsto, dostigavši najviši nivo u četiri nedjelje. Ulagači se plaše da će visok kurs dolara naštetiti konkurentnosti američkih multinacionalnih kompanija i da će im zbog toga pasti prihodi i zarade s inostranih tržišta.
“Svi čekaju poslovne izvještaje, kojih će svakim danom biti sve više. Mislim da se ulagači plaše loših rezultata, pa su oprezni”, kaže John Carey, portfelj menadžer u fondu Pioneer Investment Management.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju pale za 2,9 odsto u odnosu na isti lanjski period. Ako se to pokaže tačnim, bio bi to najslabiji kvartal još od trećeg tromjesečja 2009. godine.
“Većina ulagača očekuje slabe rezultate zbog visokog kursa dolara, niske cijene nafte i slabosti potrošnje tokom oštre zime. No, vidjećemo, siguran sam da će biti i pozitivnih iznenađenja”, kaže Carey.
Cijena nafte posljednjih sedmica raste, no u odnosu na isti lanjski period pala je oko 50 odsto, s više od 100 na otprilike 50 dolara po barelu. Stoga analitičari procjenjuju da će zarade energetskih kompanija u prvom tromjesečju biti 64 odsto manje u odnosu na isti lanjski period.
Ove će sedmice izvještaje objaviti neke od najvećih američkih banaka, od JPMorgan Chasea do Bank of America i Wells Farga. Finansijski sektor mogao bi, procjenjuju analitičari, u prosjeku ostvariti rast zarada od 10,8 odsto u odnosu na isti lanjski period, najviše od svih sektora.
Među kompanijama koje će ove sedmice objaviti poslovne izvještaje su i GE, Intel i Johnson & Johnson.
Uprkos sumornim najavama, ulagači se nadaju pozitivnim iznenađenjima. Jer, analitičari obično procjene rezultata postave vrlo nisko kako bi kompanijama bilo lakše nadmašiti ih, a to otvara prostor za rast cijena akcija.
Mršav obim trgovanja ukazuje na oprez ulagača. Na američkim su berzama vlasnika juče zamijenile 5,4 milijarde akcija, dok prosječan dnevni obim od početka mjeseca iznosi 6 milijardi.
I na evropskim se berzama juče trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,36 odsto, na 7.064 boda, a frankfurtski DAX 0,29 odsto, na 12.338 bodova. Pariški CAC ojačao je, pak, 0,26 odsto, na 5.254 boda. Hina