TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros blago porasle, zahvaljujući jučerašnjem rastu indeksa na Wall Streetu, no trguje se oprezno zbog neočekivanog pada kineskog izvoza, što je još jedan dokaz da se rast druge po veličini svjetske ekonomije usporava.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji pale 0,5 odsto.
Berzovni indeksi u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Singapuru porasli su, pak, između 0,2 i 0,5 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,5 odsto.
Na samom početku današnjeg trgovanja taj je indeks bio na dobitku 1,2 odsto, jer je ulagače ohrabrio rast cijena akcija na Wall Streetu četvrti dan zaredom, što se zahvaljuje nadi ulagača da će poslovni rezultati kompanija biti bolji nego što analitičari procjenjuju.
Međutim, cijene akcija izgubile su dio početnih dobitaka nakon podatka da je u junu kineski izvoz pao za 3,1 odsto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je njegov prvi pad od januara prošle godine, dok je uvoz oslabio 0,7 odsto.
To su znatno slabiji podaci nego što se očekivalo, s obzirom da su analitičari procjenjivali da će izvoz porasti 4, a uvoz 8 odsto.
Pad izvoza ukazuje na slabu inostranu potražnju, dok pad uvoza pokazuje da slabi i domaća potražnja, što je još jedan dokaz da se rast kineske ekonomije usporava.
„Iznenađujuće slab izvoz pokazuje da je kineska ekonomija suočena s povećanim pritiscima, s obzirom da je inostrana potražnja nejaka. Izvoz će biti pred velikim izazovima u drugoj polovini godine“, kaže Li Huiyong, ekonomista u kompaniji Shenyin & Wanguo Securities.
Ističe kako posebno zabrinjava pad izvoza u SAD, najveće kinesko izvozno tržište, za 5,4 odsto, dok je izvoz u Evropsku uniju potonuo 8,3 odsto.
A na valutnim je tržištima dolar ojačao u odnosu na evropsku valutu. Kurs evra kreće se jutros oko 1,2775 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,2860 dolara.
Pad evra počeo je juče poslijepodne, nakon što je agencija Standard & Poor's smanjila rejting Italije za jedan stepen, na BBB, navodeći kao razlog slabost tamošnje ekonomije.
Pritisak na evro, čiji je kurs juče zaronio na svega 1,2755 dolara, najniži nivo u tri mjeseca, posljedica je takođe izjave zvaničnika Evropske centralne banke Joerga Asmussena da bi ključne kamate u evrozoni mogle ostati na rekordno niskim nivoima duže od 12 mjeseci.
Premda je kasnije centralna banka to demantovala, evro je i dalje pod pritiskom.
„Kupovanje dolara će se nastaviti. S obzirom da rastu prinosi na američke obveznice, nema razloga za prodaju dolara, posebno ne u odnosu na evro“, kaže Masashi Murata, valutni strateg u kompaniji Brown Brothers Harriman.
U odnosu na japansku valutu, kurs dolara skliznuo je s jučerašnjih 101,15 na 100,60 jena.
I evro je oslabio prema jenu, pa mu je kurs potonuo s jučerašnjih 130,10 na 128,40 jena.
Terminska cijena nafte na berzi u New Yorku jutros je ojačala 80-ak centi, na 104,35 dolara po barelu, najviši nivo u više od godinu dana. Hina