SRBAC, Načelnik opštine Srbac Mirko Kojić posjetio je šest privrednih subjekata na području ove opštine, kako bi se lokalna vlast upoznala o njihovim problemima, i na osnovu toga zauzela kod resornih ministarstava Republike Srpske (RS) za donošenje konkretnih mjera koje bi ublažile posljedice ekonomske krize.
“Opština Srbac će se zauzeti da Vlada RS donese mjere koje će stimulisati komercijalne banke da plasiraju kapital u privredu, ili da donese Zakon o osnivanju državne banke jer su brojne primjedbe na ponašanje filijala stranih banaka”, rekao je Kojić Srni i ocijenio opravdanim zahtjev privrednika da u RS što prije budu formirani privredni sudovi, za brže rješavanje privrednih sporova.
On je obećao da će razmotriti prijedloge nekih kolektiva za smanjenje komunalnih taksi koje određuje opštinska administracija, kao i one za davanje građevinskog zemljišta pod povoljnim uslovima firmama koje žele da investiraju u privredne pogone i zapošljavaju nove radnike, te prijedloge za otvaranje Odjeljenja tehničara za rad na CNS mašinama i drugih deficitarnih zanimanja u srbačkom Srednjoškolskom centru.
Kojić je sa svojim zamjenikom Draganom Tovilovićem i načelnikom Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti Branislavom Tatićem, juče i danas posjetio Klaonicu peradi “Perutnina Ptuj”, pogone stiropora u Srpcu i Nožičkom, pogon za proizvodnju pamučnog veša “Inter-teks” u Srpcu, pogon za preradu drveta “Koligas” Sitneši i pogon za proizvodnju sanitetskih kapa za izvoz “Far-star ogis medical” u Gornjoj Lepenici.
Direktor fabrike “Stirokart” Srbac Goran Račić upoznao je opštinsku delegaciju sa problemima dobijanja kreditnih sredstava IRB-a RS preko poslovnih banaka koje, prema njegovim riječima, to nerado čine, ili ako to čine žele zaračunati veći procenat marže od 3,5 odsto koliko priznaje IRB.
“Banke se moraju disciplinovati kao u susjednim državama da bi se dobili povoljni plasmani za pokretanje privrednih aktivnosti, a dobro bi bilo da se privredi obezbijedi predah uvođenjem moratorijuma za vraćanje kredita u trajanju od godinu dana” predložio je Račić.
Direktor pogona “Far star ogis medical” Aleksandar Milijašević kaže da je najveći problem ove firme obezbjeđivanje šivača za sanitatske kape.
“Odmah bi mogli zaposliti još 15, pored sadašnjih 40 radnika, ali se na javne pozive za obuku u Srpcu, Laktašima, Prnjavoru i Gradišci, mlade djevojke ne odazivaju”, istakao je Milijašević i dodao da je godišnja proizvodnja ovog pogona šest miliona kapa, te da je potražnja za njemačko tržište znatno veća.