ATINA, Da bi “trojka” (MMF, Evropska centralna banka i Svjetska banka) osigurala kredite koje je dala Grčkoj uz hipoteke memorandume mora potpisati dvotrećinska većina poslanika u grčkom parlamentu, što podrazumijeva i pristanak opozicije – javlja Srnin dopisnik iz Soluna.
Opozicija je odbijala da potpiše memorandume, ali sada je na to primorana da bi bio proveden sporazum sa Evropskom unijom, potpisan 27. oktobra, a Grčka dobila šestu ratu kredita od osam milijardi evra i pomoći od 130 milijardi evra.
Suština političkog haosa u Grčkoj bila je u zahtijevima da opozicija, odnosno Nova demokratija, potpiše papire, čije sadržaje ne znaju, a prethodno su ih potpisali premijer Jorgos Papandreu i bivši ministar ekonomije i Jorgos Papakonstantinu.
Grčka danas treba da izabere premijera privremene vlade do izbora 19. februara naredne godine. Tri su kandidata za premijera i potrebna je i saglasnost njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Nikola Sarkozija. To mora biti Grk iz MMF-a, Evropske centralne banke ili Svjetske banke, odnosno bankar.
Prema lokalnim medijima, mjesto premijera ponuđeno je Lukasu Papademosu (64), bivšem zamjeniku predsjednika Evropske centralne banke, koji je postavio niz uslova za preuzimanje dužnosti prvog čovjeka vlade.
Grčka je od maja 2010. godine preživljava zahvaljući paketu međunarodne pomoći od 110 milijardi evra. Ali zbog ozbiljnosti krize potreban joj je drugi paket pomoći, jer više ne može pod povoljnim kamatama da pozajmljuje novac na međunarodnom tržištu.