ZAGREB, Opozicija u hrvatskom parlamentu danas je pozvala ministra Božidara Kalmetu da odstupi, optužujući ga da je znao za malverzacije u javnom preduzeću Hrvatske autoceste koje su višestruko poskupile cestogradnju, na što je Kalmeta uzvratio protuoptužbama na račun svog prethodnika Radimira Čačića, koji je, tvrdi, sklapao poslove s vlastitim firmama.
“Politička odgovornost je ustavno nedvojbena, ona ima ime i prezime, a u ovom slučaju zove se Božidar Kalmeta. Ministre Kalmeta, vrijeme je da preuzmete odgovornost i odete iz vlade. Ova zemlja to više ne može podnijeti”, kazala je Vesna Pusić (HNS), tokom saborske rasprave o zahtjevu SDP-a za Kalmetinom smjenom.
Premijerku Jadranku Kosor pohvalila je jer je, “ako ništa, prestala aktivno skrivati slučajeve korupcije, što se do sada radilo”.
Kalmetu je, pak, pohvalila zbog najave da će odgovoriti na sva zastupnička pitanja, da bi ga odmah zatim upitala kome je trebalo otići milijardu kuna iz “afere Behtel”, zašto je u njegovih šest ministarskih godina dužni kilometar autoceste poskupio s 4,25 na 17 miliona eura, zašto je na koridoru Vc “investicija probijena za 103 posto, a na Dalmatini za 68 posto”.
Pusić je ustvrdila da se u HAC-u od 2004. svaki dan zapošljava po jedan čovjek, da je firma s 1.900 narasla na 3.000 zaposlenih, unatoč tri puta manjem intenzitetu izgradnje.
“Što rade svi dodatno zaposleni u HAC-u”, upitala je Pusić Kalmetu.
Ustvrdila je i da je bivši predsjednik Uprave HAC-a Mario Crnjak u julu 2007. Kalmetu pismom upozorio na nepravilnosti u sektoru nabave, na opstrukciju unutarnje kontrole te protuzakonita imenovanja i smjene u sektoru naplate.
“Crnjak navodi da 18 mjeseci nije bio pozvan ni na jedan sastanak s ministrom, koji se za to vrijeme s drugom dvojicom članova Uprave sastao čak 45 puta”, ustvrdila je Pusić, podsjetivši da je Crnjak zatražio razrješenje, što je i učinjeno.
“Što je ovo, ljudi božji? U usporedbi s ovim, farbanje tunela za dva puta po 22 miliona izgleda kao kazna za parkiranje ili poreska neodgovornost Al Kaponea”, kazala je Pusić,koja tvrdi da o tome svjedoči pismo Crnjaka koji je podnio krivičnu prijavu glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću.
“Svi su znali, a neki su krali. Tko je krao, neka utvrde DORH i sud, no politička odgovornost nije krivična. Ona je za ove novce koji su bili u resoru, a koji pripadaju građanima”, zaključila je Pusić, pozivajući Kalmetu da ode iz vlade.
Da Kalmeta nanosi štetu Hrvatskoj uvjerena je i Milanka Opačić (SDP), koja tvrdi da su sve istrage koje su se otvorile odlaskom Ive Sanadera otvorene radi pritiska EU.
“Sanader je uredno stajao iza svojih ministara i nije tražio njihovu odgovornost. Kosor se, zbog ulaska u EU, odlučila riješiti nekih ministara -padaju samo oni koji nemaju potporu HDZ-a”, rekla je Opačić, optuživši premijerku da joj je više stalo do mišljenja EU nego hrvatskih građana.
“Stala je iza ministra koji u svom resoru ima najviše afera, čiji je vozač osuđen za reketarenje, koji troši najviše novca uz najmanje rezultate i ne pokazuje nikakvu želju da mijenja išta u svom resoru”, ustvrdila je Opačić.
Podsjetila je da je Kalmeta upozoravan na korupciju u firmama iz njegovog resora, ali da “nije pokazao ni trunku odgovornosti da barem u Saboru odgovori na neke stvari”, da je lično stao iza državnog tajnika Zdravka Livakovića te da je branio i upravu HAC-a, čiji su članovi nedavno završili u zatvoru pod optužbom za malverzacije.
Opačić je nabrojila da je smijenjena uprava HEP-a državu koštala 416 miliona, da je šteta u Podravci pet miliona, a u HPB-u 400 miliona kuna.
“Bivša Uprava HPB-a 2007. nagradila se s četiri, a 2008. sa 7,5 miliona kuna za dobar rad”, kazala je Opačić, upozorivši da većina zaposlenih u Hrvatskoj godišnje zaradi između 40 i 50 hiljada kuna.
IDS-ov Damir Kajin istakao je da netko mora snositi odgovornost za “neke od najvećih afera u Hrvatskoj”, kojima smatra one u Kalmetinom resoru.
“Hrvatska je doslovno opljačkana. Ni Beč, ni Pešta, ni Beograd nisu toliko opljačkali ovu državu kao njezini ‘najbolji’ sinovi”, poručio je Kajin, uvjeren da će Vlada i HDZ, ne riješe li se Kalmete, izgubiti na vjerodostojnosti.
Boro Grubišić (HDSSB) ne vjeruje u HDZ-ovu volju da raščisti s korupcijom u državi, a ne slaže se ni s tvrdnjama HDZ-ovaca da brojne afere – poput Plive (Verona), Brodosplita, Podravke, Sunčanog Hvara, Ine – nisu stranački obojene.