TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene akcija danas su skočile na najviši nivo u zadnje dvije sedmice, nakon objave podatka da je kineska industrijska aktivnost u avgustu porasla po najbržoj stopi u zadnjih više od godinu dana.
Japanski Nikkei indeks porastao je jutros 1,57 odsto, na 13.599 bodova.
Istovremeno, honkonški Hang Seng bio je na dobitku 2 odsto, a australijski S&P ASX 1 odsto, dok je šangajski berzovni indeks bio u blagom minusu, od 0,1 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, izuzev japanskih ojačao je danas 0,9 odsto, dosegnuvši najviši nivo u zadnje dvije sedmice.
Odgađanje potencijalnog vojnog udara SAD-a na Siriju, budući da se američki predsjednik Barack Obama odlučio zatražiti podršku Kongresa, takođe je podržala nešto veći apetit investitora za rizikom.
PMI indeks industrijskih aktivnosti u Kini dostigao je u avgustu 51 bod, što je iznad očekivanja analitičara, te najviše od prošlogodišnjeg aprila, pokazali su podaci kineske vlade.
Zasebno, indeks industrijske aktivnosti u toj drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji, koji kompilira HSBC banka, porastao je sa julskih 47,7 na 50,1 bod.
Nešto ranije objavljeni bolji od očekivanja indeksi industrijske aktivnosti u SAD-i i evrozoni, nakon kineske, jačaju nade da je oporavak globalne ekonomije na sve čvršćim temeljima, prenose agencije.
-To će ojačati stajalište da se Kina stabilizuje. Pozitivno je to u pogledu rizika, ako ništa drugo samo zbog toga što donekle ublažuje kratkoročni rizik da bi usporavanje kineske ekonomije moglo izazvati dalju negativnu spiralu- naveo je Steven Englander, strateg pri američkom Citiju u svojoj bilješci za klijente.
Temeljem najnovijih kineskih pokazatelja, vijesti u vezi Sirije i panela stručnjaka koji je podržao podizanje prodajnog poreza u Japanu, Englander svojim klijentima preporučuje prodaju jena, koji se smatra sigurnim utočištem za kapitala u nemirnim vremenima.
Na valutnim tržištima, jen je rastao zadnjih sedmica zbog povećanih geopolitičkih napetosti, uslijed čega su investitori povlačili kapital sa rizičnijih tržišta u razvoju, pozicionirajući se i za skorašnje očekivano Fedovo smanjivanje monetarnih podsticaja, moguće već ovoga mjeseca.
No, danas je jen, uslijed jačanja apetita investitora za rizikom, kliznuo prema dolaru 0,4 odsto, na 98,48 jena za dolar. Oslabio je i 0,2 odsto prema evru, na 129,995 jena za evro.
Prema korpi međunarodnih valuta, dolarov indeks .DXY stagnirao je na najvišem nivou u zadnje četiri sedmice.
Kurs evra, pak, oslabio je prema dolaru 0,1 odsto, na 1.321 dolar.
Ujedno, s popuštanjem straha od napada na Siriju, spustile su se i cijene nafte i zlata.
Cijena barela Brent Bledna jutros je pala 1 odsto, ispod 113 dolara, nastavivši kliziti treći dan uzastopce. Sada je otprilike 4 dolara niža nego sredinom prošle sedmice kada je dostigla najviši nivo u zadnjih 6 mjeseci od 117 dolara, poduprta strahom od vojnog udara SAD-a na Siriju i mogućih prekida isporuke s Bliskog istoka.
Tradicionalno utočište za kapital – zlato, jutros je pojeftinilo 0,4 odsto, na otprilike 1.390 dolara za uncu, što je njegov najniži nivo u zadnjih sedam dana.
Aktivnosti na akcijskim i valutnim tržištima jutros su nešto slabije nego inače, jer su američka tržišta zatvorena zbog praznika rada.