PARIZ, Francuska hemijska industrija, koja je prošle godine ostvarila ukupan prihod od oko 82 milijarde evra, mogla bi da nastavi oporavak započet 2013. pod uslovom da Vlada preduzme mjere koje bi dovele do snižavanja cijena energije, saopštila je nacionalna Unija hemijske industrije (UIC).
Ukoliko se to ne dogodi, doći će do urušavanja konkurentnosti i, prije ili kasnije, do gubitka dijela tržišta, dodaje se u saopštenju, a prenosi francuski list Kapital.
Hemijska industrija koja je prvi potrošač električne energije i gasa u Francuskoj, sa fakturom od 7,5 milijardi evra u 2012, nalazi se u znatno nepovoljnijem položaju u odnosu na istu branšu u SAD ili Njemačkoj.
U saopštenju se podsjeća da je cijena gasa u Francuskoj tri puta veća nego u SAD, a cijena struje je dvostruko viša. Cijena električne energije u odnosu na Njemačku je 20 odsto veća.
Unija od francuske vlade između ostalog traži i da zakon o energetskoj tranziciji, koji ima za cilj da ubrza razvoj obnovljivih izvora energije, ne uslovi novo povećanje cijene energije za industrijski sektor.
Druga preokupacija ove branše su porezi koji su u 2013. za sektor u cjelini iznosili oko 1,6 milijardu evra.
Hemijska industrija Francuske nalazi se na sedmom mjestu u svijetu, iza Kine, SAD, Japana, Njemačke i Južne Koreje, a u 2013. godini ostvarila je količinski rast od 1,3 odsto u odnosu na 2012. godinu.
Pad u organskoj hemiji (-2,3 odsto) već drugu godinu zaredom bio je kompenzovan poboljšanjem u sektoru neorganske hemije (+3,9 odsto). Sektor sapuna i parfema bilježi rast od 4,3 odsto, dok su specijalne hemikalije zabilježile blagi rast od 0,6 odsto.
Saldo spoljnotrgovinske razmjene u hemijskoj industriji bio je pozitivan, sa suficitom od 5,8 milijardi evra (rast od 40 dosto), što 2013. godinu čini jednom od tri najbolje godine za sektor, počev od 2000.
U ostatku Evrope, gdje francuska hemijska industrija ostvaruje trećinu prodaje, izvoz je porastao 1,9 odsto, dok je plasman u zemje u razvoju opao 3,1 odsto.
U prošloj godini hemijska industrija je imala manje investicija, vrijedile su 3,3 milijarde, dok su u 2012. ulaganja u toj branši zabilježila rekordnih 3,8 milijardi evra.
Što se istraživanja i inovacija tiče, ovaj segment nastavlja pozitivan trend započet 2000. godine, a polovina novih proizvoda namijenjena je automobilskoj industriji, avio-industriji i farmaciji. Tanjug