NJUJORK, Početkom prošle sedmice dolar je na valutnim tržištima bio pod pritiskom, pa je njegova vrijednost prema ostalim valutama potonula na najniži nivio u 11 sedmica, ali zbog protesta protiv vlade u Egiptu u petak je nadoknadio gotovo sve gubitke iz prethodnih dana.
Kurs evra prema američkoj valuti ostao je na sedmičnom nivou skoro nepromijenjen. Oslabio je blagih 0,04 odsto, na 1,3610 dolara. U odnosu na japansku valutu, cijena evra pala je 0,63 odsto, na 111,80 jena. Dolar je, prema japanskoj valuti oslabio 0,55 odsto, pa je njegov kurs pao na 82,10 jena.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je prošle sedmice 0,54 odsto, na 78,18 bodova. Skoro cijele prošle sedmice dolar je bio pod pritiskom jer se procjenjuje da će američka centralna banka Fed i dalje voditi vrlo popustljivu monetarnu politiku, dok bi Evropska centralna banka, zbog jačanja inflacije u evrozoni, uskoro mogla povećati kamatne stope.
Evro je dobio podršku i od snažne potražnje za prvim, pet milijardi evra vrijednim izdanjem obveznica Evropskog stabilizacionog fonda (EFSF) u utorak. Zbog toga je u četvrtak kurs evra skočio na 1,3756 dolara, najviši nivood 22. novembra prošle godine. Pritom je dolarov indeks pao na samo 77,59 bodova, najniži nivo u 11 sedmica. Međutim, u petak su se zbog proturežimskih protesta u Egiptu ulagači odlučili povući iz rizičnijih ulaganja i potražiti utočište za svoj kapital u investicijama koje tradicionalno slove za sigurnije.
Zbog toga se na valutnom tržištu evro našao pod pritiskom, dok su američka, švajcarska i japanska valuta ojačale. Dolar je u petak u odnosu na evro vratio skoro sve gubitke od početka sedmice, a ojačao je i jen, koji se tako oporavio od udarca koji mu je u četvrtak zadala odluka agencije Standard & Poor's o sniženju japanskog dugoročnog kreditnog rejtinga na AA-, uz upozorenje da vlada u Tokiju nije izradila sveobuhvatni plan za obuzdavanje rastućeg duga. Hina/pd