TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcije danas blago porasle, ublaživši gubitke od prethodnih dana, no trguje se oprezno jer svi posljednji makroekonomski podaci ukazuju na slabljenje oporavka svjetske privrede.
Stabilizacija azijskih tržišta zahvaljuje se jučerašnjem blagom, ali ipak rastu cijena akcija na Wall Streetu, uprkos podacima o padu prodaje kuća u SAD-u u julu na rekordno niske nivoe.Na slabljenje oporavka najveće svjetske privrede ukazuje i pad narudžbi trajnih proizvoda u industriji. Usporava se i rast drugih najvećih svjetskih privreda, a neki analitičari upozoravaju na nove recesijske prijetnje ako vlasti ne poduzmu nove mjere za podsticanje oporavka.
U Japanu vlada požuruje centralnu banku na daljnje labavljenje monetarne politike kako bi se zaustavilo jačanje jena i podstakla privreda. Jačanje japanske valute već duže vrijeme zadaje glavobolje tamošnjim vlastima jer zbog toga slabi izvoz, a time i cijela privreda. Nakon što je u utorak pao na samo 83,58 jena, najniži nivo u 15 godina, kurs dolara na valutnim tržištima dosegnuo je jutros 84,77 jena. Posljedica je to strahovanja ulagača od intervencije centralne japanske banke.
Regionalni azijsko-pacifički indeks MSCI dan je završio 0,5 odsto u plusu na 116,44 bodova. Japanski indeks Nikkei 225 se povećao 0,69 odsto, hongkonški Hang Seng je bio na dobitku 0,11, a kineski CSI 300 je porastao 0,25 odsto. Južnokorejski indeks Kospi je u minusu 0,27 odsto.
Na početku današnjeg trgovanja na najvećim evropskim berzama vlada pozitivno raspoloženje. Londonski je indeks FTSE 100 u plusu 0,68 odsto, frankfurtski se DAX povećao 0,45, a pariški je CAC 40 indeks na dobitku 1,14 odsto. Poslovni.hr