SOLUN, Grčki arheolozi pronašli su ostatke mlade žene koja je podvrgnuta operaciji mozga prije 1 800 godina, a koja je umrla tokom ili nakon ove intervencije.
Iako antički rukopisi obiluju podacima o ovoj osjetljivoj operaciji, otkriće lobanja koje su hirurški probušene rijetko se nalaze u Grčkoj.
Arheolog Joanis Graikos rekao je da je kostur žene pronađen u Veriji, gradu oko 75 kilometara zapadno od Soluna.
“Mislimo da je riječ o slučaju komplikovane operacije koju je samo mogao da izvede obučen i specijalizovan ljekar”, kaže Graikos.
Eksperti kažu da je žena imala oko 25 godina i da je pretrpjela snažan udarac na vrhu glave, kaže Graikos. Operacija je najvjerovatnije trebalo da joj spase život.
On je dodao da je jasno definisan oblik rupe u ženinoj lobanji znak relativno sofisticirane hirurgije.
“Ona najvjerovatnije nije preživjela operaciju, jer je rana bila veoma velika i nema znakova zarastanja na ivicama”, rekao je Graikos.
Slični ostaci su pronađeni i u oblastima nekadašnjeg Rimskog carstva, kaže Sajmon Mejs, ekspert za skeletne ostatke ljudi..
“Ova vrsta operacije vrlo je stara. Najraniji primjer datira od prije 5 000 godina u Evropi”, kaže on.
U ranim primjerima grublji otvori pravljeni su u lobanji laganim struganjem kosti, međutim precizniji instrumenti korišteni su u starom Rimu.
“Znamo da se operacija mozga vršila u doba Rima, a neki rimski teksotiv daju precizne instrukcije kako to treba izvesti”, kaže Mejs.
Graikos kaže da se ovo otkriće podudara sa društvenim i medicinskim razvojem Verije, koji je u trećem vijeku nove ere bio jedan od glavnih grčkih centara i prijestonica federacije makedonskih gradova.
Grad je posjedovao velike javne zgrade, umjetničke radionice i precizno izgrađenu u mrežu ulica.
“Čini se da je kraj ovog dugog perioda uzrokovao niz napada varvara sa sjevera, ubrzo nakon 250. godine nove ere,” rekao je Graikos.