BEČ, Većina analitičara očekuje da će na sastanku ministara članica Organizacije zemalja izvoznica nafte, koji je počeo juče u Beču, zasad biti zadržana trenutna proizvodna kvota, ali procjenjuju i da bi taj kartel uskoro mogao da preduzme mjere da spreči preveliku ponudu na svjetskom tržištu.
Ministri članica OPEK, koji su za rekordne cijene sirove nafte u julu, od gotovo 150 dolara za barel, okrivili tržišne špekulante, ističu da sadašnja cijena od približno 105 do 107 dolara po barelu odražava realna kretanja na tržištu tog energenta, prenosi Rojters.
“Mislim da postoji ravnoteža, a zalihe su zadovoljavajuće”, izjavio je juče u Beču saudijski ministar energetike Ali al-Naimi. To je njegova prva izjava još od jula.
Sastanak u Beču, koji će početi tek oko 21 čas po srednjeevropskom vremenu, zbog ramazanskog posta, prvi je zvanični skup OPEK-a još od marta.
Saudijska Arabija, vodeći svjetski izvoznik nafte, sazvala je u junu hitan sastanak u Džedi kako bi se razmotrila situacija oko tada aktuelnog naglog poskupljenja “tečnog zlata”.
Pored toga, Saudijska Arabija je tada jednostrano najavila da će povećati proizvodnju na 9,7 miliona barela na dan, što je oko 750.000 barela na dan više od proizvodne kvote te zemlje, iako su neki analitičari tvrdili da ona proizvodi manje od te količine.
“Tržište je prilično dobro izbalansirano i uložili smo mnogo napora od sastanka u junu do danas da bi cijene doveli na nivo na kojem su sad. Mislim da smo u tome bili veoma uspešni”, istakao je Al-Naimi.
Procjenjuje se da OPEK proizvodi ukupno 790.000 barela nafte na dan više od aktuelne kvote ( 29,67 miliona barela dnevno) za 12 od ukupno 13 članica, pošto Irak nema određenu proizvodnu kvotu.
Predsjednik kartela i alžirski ministar energetike i rudarstva, Šakib Kalil, ostavio je prostor za moguću reviziju proizvodnje na sljedećem sastanku kartela, koji je zakazan za decembar u njegovoj zemlji.
“Do kraja godine će ponuda nafte na tržištu biti prevelika”, istakao je Kalil i dodao da bi višak početkom 2009. mogao da iznosi između pola miliona i 1,5 miliona barela na dan.