BEČ – Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) podigla je srednjoročne i dugoročne prognoze svjetske potražnje za naftom, predviđajući da će motori njezinog rasta biti Indija, Afrika i Bliski istok.
U 2028. godini svjetska potražnja za naftom trebala bi dosegnuti 111 milijuna barela dnevno (bpd), objavio je OPEK u godišnjoj prognozi, podigavši prošlogodišnju procjenu za 800 hiljada barela dnevno.
Za 2029. godinu prognoziraju potražnju od 112,3 miliona barela dnevno.
Među razlozima za podignute prognoze u OPEK-u navode snažnije ekonomsko okruženje u poređenju s prošlom godinom zahvaljujući popuštanju inflacijskog pritiska i snižavanju troškova zaduživanja.
Restriktivna monetarna politika zakočila je aktivnost u vodećim ekonomijama, što obično podrazumijeva i smanjenu potrošnju energenata.
“Izvor potražnje u budućnosti biće zemlje u razvoju zbog sve većeg broja stanovnika, srednje klase i urbanizacije”, – rekao je glavni sekretar OPEK-a Haitham Al Ghais tokom predstavljanja izvještaja u Brazilu.
“Vrhunac potražnje za naftom još se ne nazire“, napisao je Al Ghais u predgovoru izvještaja.
U novim podignutim prognozama OPEK izdvaja i sporiju tranziciju na električna vozila i čišća goriva.
“U proteklih godinu dana dodatno se proširilo saznanje da svijet može postepeno uvoditi nove izvore energije u velikim količinama tek kada je istinski spreman“, kazao je Al Ghais.
Do 2045. godine svjetska potražnja za naftom trebala bi po OPEK-u dostići 118,9 miliona barela dnevno, što je oko 2,9 miliona bpd više nego što su prognozirali u prošlogodišnjem izvještaju.
Do sredine vijeka trebala bi iznositi 120,1 milion barela dnevno.
Naftni sektor trebaće do sredine vijeka ulaganja u iznosu 17,4 biliona dolara, pokazuju novi OPEK-ovi izračuni.
Još prošle godine grupa je potrebna ulaganja u tom vremenskom okviru bila procijenila na 14 biliona dolara.