BUENOS AIRES, Industrija izvoza i uvoza banana je velikom problemu i bori se sa opakom bolešću, koja pogađa ovo tropsko voće.
Bolest koja pustošli usjeve banana došla je na teritoriju Latinske Amerike, koja je ujedno i najveći izvozvnik banana. S obzirom na to, raste zabrinutost oko toga kako će ovo uticati na svjetsko tržište.
U pitanju su banane sorte kavendiš poznate po svojoj izdržljivosti tokom izvoza.
Naučnici su godinama upozoravali da će velike kompanije za izvoz banana morati vremenom da nađu novu sortu s obzirom na to da se bolest proširila u Aziji i dalje. Potom su ovog mjeseca gljivice pronađene na usjevima u Kolumbiji.
Upravo ovo je još jedan dokaz da su kavendiš bananama dani odbrojani, ali i dalje ima dovoljno vremena da se nađu alternative.
“Mislim da ovo neće uticati na snabdjevenost supermarketa kavendiš banama u skorije vrijeme”, rekao je Rendi Ploc, penzionisani naučnik sa Univerziteta Florida koji je izučavao bolesti tropskih biljaka.
Dok se mnoge sorte banana gaje širom svijeta za domaću upotrebu, one koje se najčešće uvoze u SAD i EU su većinom kavendiš.
Banane se uzgajaju veoma teško, a pronalazak sorti koje su pogodne za trgovinu nije lak posao, piše AP.
Osim što su plodnosne, kavendiške biljke daju banane koje mogu da prežive puta od tople klime do dalekih supermarketa, a da ne sazru prebrzo.
Ipak, istorija je pokazala i kakvi su rizici oslanjanja na jednu sortu banana. Ne tako davno, svjetskim tržištem je upravljala druga banana, Gros Majkl, zvana i “Veliki Majk”.
Stručnjaci kažu da je njena isporuka bila još lakša i da je bila čak i slađa. Bilo kako bilo, “Majk” je opustošen zbog bolesti koja sada napada kavendiš.
Razlika je što danas ne postoji plan B, odnosno nije nađena sorta koja bi mogla da zamijeni kavendiš. Telegraf.rs