BEOGRAD, Muškarci u Srbiji su i dalje u velikoj većini kada je u pitanju vlasništvo ili upravljanje firmama – međutim, ima dama koje mogu odlično da im pariraju.
Kako piše Blic, u Srbiji više od 35.000 žena vodi svoje kompanije ili je zastupnik kompanija. Zanimljivo je da su neke među njima direktorke u nekoliko desetina firmi.
Međutim, to što se u zvaničnim podacima Agencija za privredne register Srbije vode kao direktorke, rukovodioci, pravni zastupnici, ne znači nužno da su sve firme njihove, pa čak ni da sve rade. Dobar primjer toga je Izabela Feješ, žena koja je direktor ili zastupnik čak 55 firmi.
Ona ima svega 33 godine, a njena preduzeća bave se najrazličitijim stvarima – trgovinom na veliko, građevinskim radovima, trgovinom ortopedskim pomagalima, opremom i autodgelovima…
Pojedine firme na čijem je čelu nalaze se na istoj adresi. Većina ih je u Beogradu ili Novom Sadu, međutim uglavnom nemaju veb sajt, a na rijetke brojeve telefona niko se ne javlja. Jedan od mogućih razloga je taj što se njeno ime našlo na takozvanoj “crnoj listi” srpskih privrednika. Kako je svojevremeno pisala Politika, Feješ se sa još oko 50 privrednika našlo na listi privrednika kojima je Agencija za privredne registre Srbije zabranila i ograničila obavljanje djelatnosti jer su svojim poslovanjem uništili preduzeća, prevarili poslovne partnere ili zaposlene.
Neke od firmi u kojima je Izabela Feješ direktor, zastupnik ili član društva, su “Vlada gricko d.o.o”, “Target internacional”, “Autostart”, “Prestiž ekskluziv”, “Anastasija trejd”, “Frigomont”, “Trend Invest”…
Na drugom mjestu po broju firmi kojima formalno na neki način rukovodi je Gordana Mladenović (53), koja se u najvećoj mjeri bavi trgovinom na veliko. Ona 16 preduzeća u kojima je direktor ili zastupnik, neka od njih se nalaze u Gnjilanu (KiM), i to na istoj adresi, a ima ih i u Kraljevu. Međutim, firme RINT-G.L.S, “Cervo”, “Tea produkt”, “Osma trejd” i druge nije bilo moguće naći na drugi način, osim u bazama APR-a. Na internetu se pojavljuju tek ponegdje, a za neke od njih ne postoje brojevi telefona niti email adrese, piše Blic. Veoma je moguće da neke od njih, iako postoje kao aktivne, zapravo uopšte ni ne rade, naročito one na KiM. Nijedna od njih nema svoj sajt.
Na trećem mjestu kada je u pitanju rukovođenje firmama je Branka Grubor (55), direktorka Industrije mesa “Matijević”, čije se ime ili u svojstvu direktora ili pravnog zastupnika pominje u 14 kompanija. To je slučaj sa preduzećima “Pobeda”, “Tekstilpromet” (promet na veliko i malo tekstilnom robom), “Novotrans” (upravljanje nekretninama za naknadu, “Bazar” (računovodstveni, knjigovodstveni i revizorski poslovi, poslovno savetovanje). Pravnica je po struci i kaže da uspjeva da balansira između nekoliko poslova i da uz dobru organizaciju posla i kvalitetne saradnike, nije problem uredno izvršavati svakodnevne poslovne obaveze.
“To je naročito slučaj ako radite u sistemu, koji prepoznaje i poštuje rad, red i disciplinu. To je osnovna odlika kompanije u kojoj sam zaposlena“, kaže Grubor za Blic.
Snežana Bulić (65) je prema dostupnim podacima na četvrtom mjestu po broju firmi – tačnije devet. One se nalaze u Beogradu, ali podaci pokazuju da su na različitim adresama. Neke od njih su “Mia sport” (sportske djelatnosti), “Royal gold book” i “Zeleni lavovi” (izdavanje knjiga). Ni u ovom slučaju nije bilo moguće doći do direktorke ovih firmi jer je pitanje da li one uopšte rade. Za neke od njih mogu se naći i telefoni ali, kako automat kaže, “nepostojeći broj”. Blic