MOSKVA ,Slovenija i Austrija ove godine i formalno ulaze u “Gazpromov” projekat “Južni tok”, potvrdio je energetsku dominaciju najveće ruske gasne kompanije nad Evropom njen prvi čovjek Aleksej Miler.
Miler je to zvanično najavio tokom posjete francuskom predsjedniku Nikoli Sarkoziju, stavljajući tako Francusku uoči pregovora o povećanju snabdijevanja gasom pred gotov čin. Miler je potvrdio da je trasa “Južnog toka” finalizovana, jer su ugovori s Grčkom, Srbijom, Bugarskom i Mađarskom već potpisani, a Austrija i Slovenija u projekat ulaze najkasnije za nekoliko mjeseci.
Dok je ulazak Slovenije u “Gazpromov” projekat simboličan, jer će ova država poslužiti samo kao tranzit do planirane lokacije u sjevernoj Italiji, pristanak austrijskog OMV-a na “Gazpromove” uslove otvorio je mnoge političke rasprave u Evropi.
Ulazak OMV-a u “Južni tok” čini se kao nokaut konkurentskom gasovodu “Nabuccu”. Naime, OMV je nosilac konkurentskog projekta “Južnom toku”, “Nabucca”, koji snažno politički podupiru EU i SAD. Ulazak OMV-a u ruski “Južni tok” je, prema mnogim analitičarima, zaključio sudbinu “Nabucca”, jer je odgovor na pitanje da li ima smisla graditi dva paralelna gasovoda po istoj trasi i više nego jasan. Tim više što će “Južni tok”, kada profunkcioniše 2013. godine, moći dopremati ruski, ali i gas iz kaspijske regije, a upravo je ta regija trebalo da posluži Evropi za diverzifikaciju nabave i smanjenje zavisnosti o ruskom gasu.
“Očekujem da će dvije strane vrlo skoro sjesti i dogovoriti zajednički projekat. Iako su ta dva projekta sada još konkurentna, u srži se razlikuju samo po tome ko će na kraju zaraditi od transporta gasa”, kaže Miljenko Šunić, predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin.
On dodaje da se najizglednijim čini dogovor o zajedničkom finansiranju povećanog kapaciteta već dogovorene trase “Južnog toka”.
S tom tezom saglasno je i mnogo stranih stručnjaka, koji su počeli ispitivati stvarnu motivaciju OMV-a u projektu “Nabucco”, jer je austrijskoj kompaniji zapravo glavni cilj napuniti veliko skladište gasa “Baumgarten” kojim operiše. Iako je kao izvor bio potenciran gas iz “Nabucca”, upozoravaju analitičari, sam izvor je manje bitan jer je cijena gasa svugdje jednaka.
Projekat “Nabucco” najprije je uzdrman stvaranjem zajedničkog preduzeća OMV-a i “Gazproma”, koje će upravljati skladištem “Baumgarten”, a dodatno je ugrožen nedavnim OMV-ovim pristankom da se i ruski gas transportuje kroz “Nabucco”.