BANJALUKA, U Srpskoj prosječno preduzeće plaća 35 različitih fiskalnih i parafiskalnih nameta.
Iznosi ovih brojnih opterećenja, uz posljedice ekonomske krize, znatno koče poslovanje preduzeća, naročito domaći proizvodni sektor, zbog čega privrednici očekuju od vlasti da ih smanje.
Prema analizi domaćih ekonomista samo parafiskalna opterećenja u RS (takse, notarske usluge, naknade, registracije u sudovima i druge) privredu godišnje koštaju oko 190 miliona KM, zbog čega je, kako ističu za “Novosti” u Privrednoj komori RS potrebno “ukinuti” neka od njih, a određena svesti na “razuman” iznos.
Ekonomista Miloš Todorović, član Udruženja ekonomista RS “SWOT “(SVOT) ističe za naš list da poslovanje preduzeća u RS otežavaju i izdvajanja za porez i doprinose na zarade zaposlenih. Doprinosi po bruto zaradi iznose 33 odsto, plus porez na dohodak od 10 odsto. On dodaje da odnos ukupnih izdataka poslodavaca za zaposlenog prema neto zaradi iznosi 1,66, što je više u odnosu na Srbiju, gdje je taj odnos – 1,64, a u Hrvatskoj – 1,52.
– Ova razlika je prouzrokovana postojanjem neoporezivog cenzusa u Srbiji (72 evra) i Hrvatskoj (243 evra), dok u Srpskoj od februara 2011. godine ne postoji neoporezivi dio dohotka, koji je ranije bio 250 KM. Ovo poređenje je pravljeno na osnovu prosječne plate u Srbiji od 332 evra – istakao je Todorović i naglasio da bi veliko rasterećenje za privrednike bilo “vraćanje” neoporezivog dijela zarade.
Predsjednik Unije sindikata privrede RS Mile Ribić istakao je da je velika greška bila što su nadležne institucije u RS izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak u februaru 2011. godine dale “zeleno svjetlo” oporezivanju do tada neoporezivog dijela dohotka.
– U vrijeme suočavanja sa posljedicama ekonomske krize poslodavcima je nametnuto i ovo dodatno opterećenje, što je i direktno uticalo na smanjenje primanja radnika u privredi RS – kaže Ribić.
On kaže da Savez sindikata RS podržava zahtjeve poslovne zajednice za “vraćanje” neoporezivog dijela dohotka i zalaže se za ukidanje doprinosa na regres, topli obrok i ostale naknade u primanjima radnika.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS istakao je da su iz PKRS do sada uputili niz inicijativa Vladi RS koje su usmjerene na smanjenje nameta privrednicima i sa ciljem unapređenja poslovnog ambijenta i uslova poslovanja u RS. Blagojević kaže da se uskoro očekuje sastanak predstavnika PK RS i predstavnika Vlade RS na kojem će se pregovarati o ovim zahtjevima za smanjenje nameta i vraćanja neoporezivog dijela dohotka.
Povećanje poreza i doprinosa
U februaru 2011. izmjenama zakona stopa poreza na dohodak od osam odsto, koja je bila među najnižim u Evropi, povećana je na 10 odsto. Ukinuto je pravo na neoporezivi dio ličnog dohotka – godišnji lični odbitak od 3.000 KM (250 KM mjesečno). Prihodi od dividendi i udjela u dobiti pravne osobe su isto predmet oporezivanja, ukoliko potiču iz raspodjele dobiti ostvarene poslije 1. 1. 2011. U decembru 2012, oporezuju se i radnici zaposleni po ugovoru na dijelu – doprinosi od 18,5 odsto i 10 odsto porez na dohodak. Porez na dobit u Srpskoj je 10 odsto, a porez na nepokretnost – od 0,05 odsto do 0,5 odsto procijenjene vrijednosti nepokretnosti. Novosti