SARAJEVO, U Federaciji BiH za sada nema najava da bi moglo doći do uspostave ombudsmana u bankarskom sektoru po uzoru na Republiku Srpsku.
Izmjenama zakona, koje je prekjuče usvojila Vlada RS, Agenciji za bankarstvo RS data je mogućnost da obezbjeđuje zaštitu prava korisnika finansijskih usluga u bankarskom sistemu, a što uključuje i uspostavu bankarskog ombudsmana u okviru ove institucije.
“Za ova pitanja nadležni su Vlada FBiH i Ministarstvo finansija koje daje prijedlog. Koliko znam, nema inicijativa o tome jer je Vlada u tehničkom mandatu. Za kakvu varijantu će se nova vlada opredijeliti ne znam”, kaže Zlatko Barš, direktor Agencije za bankarstvo FBiH.
Smatra da instituciju bankarskog ombudsmana treba formirati na državnom nivou pri Uredu ombudsmana za zaštitu potrošača BiH ili pri Centralnoj banci BiH.
“Razgovarali smo sa kolegama iz Centralne banke i oni smatraju da prioritet u uspostavljanju institucije ombudsmana u bankarstvu treba dati postojećim institucijama ombudsmana”, ističe Barš.
U Udruženju banaka BiH kažu da instituciju bankarskog ombudsmana u svakom slučaju treba uspostaviti pri agencijama za bankarstvo ili drugim nadležnim institucijama, ali da nije prihvatljivo da to bude u instituciji ombudsmana za zaštitu potrošača pri sadašnjoj organizaciji.
“Ombudsman za zaštitu potrošača zapravo ne štiti prava potrošača”, kaže Mijo Mišić, sekretar Udruženja banaka BiH, i dodaje da se događalo da poljoprivredni ili granični inspektor kontrolišu i kažnjavaju banke, a što je lakrdija.
S tim u vezi, dodaje da je RS primijenila bolje rješenje od sadašnje situacije donoseći odgovarajuće akte u okviru svog zakonodavstva.
Jovica Cvjetković, predsjednik Udruženja za zaštitu žiranata BiH, uvođenje institucije ombudsmana u bankarskom sektoru prokomentarisao je kao dobru, ali pomalo zakašnjelu stvar.
“Ombudsman u bankarskom sektoru treba da bude regulatorni faktor koji neće dozvoliti da se dogode prevare u kreditnim ugovorima i on je prvi stepenik u našoj zaštiti. Međutim, smatram da bismo daleko više bili zaštićeni donošenjem zakona o zaštiti finansijskih potrošača iza kojeg će stajati država, koji će dovesti do daleko manjeg broja prevara, ali i zatvaranja nekih banaka koje ne posluju po zakonu.”
Iako iz FBiH još nema najava za osnivanje institucije ombudsmana Cvjetković je rekao da su ranija iskustva i prakse pokazali da je rad agencija za bankarstvo RS i FBiH snažno uvezan i dodao da vjeruje kako će do uvođenja ove institucije i u FBiH uskoro doći. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Koji će im đavo taj ”obddusman”?
Samo još jedno zamajavanje naroda, već pamet u glavu i na predavanja i opismenjavanje o kreditima,dužnicima, jemcima i ugovorima.
Pamet u glavu, pasos u ruke i put pod noge odavde.