PEKING, Predstojeće Olimpijske igre u Pekingu, ovog avgusta, uzrokovaće dodatni rast već ionako brzorastuće kineske tražnje energenata, što bi moglo da dovede do novih rekorda u cijeni sirove nafte, predviđaju analitičari iz energetskog sektora.
Prošle nedelje je cijena nafte postigla novi rekord, iznad 126 dolara za barel, što je posljedica slabijeg snabdjevanja, nedovoljnog ulaganja u proizvodnju na svjetskom nivou i stalnih nemira u jednom od najvećih svetskih proizvođača tog energenta, Nigeriji, prenosi agencija AFP.
Nagli rast cijene nafte je, međutim, djelimično posljedica i toga što Kina stvara zalihe da bi izbjegla nestašice uoči i tokom Olimpijskih igara, izjavio je analitičar konsultantske firme “Leman braders” (Lehman Brothers) Edvard Mors (Edward Morse).
Stručnjaci za energetiku predviđaju da će Kini, koja bilježi rekordan privredni rast, za uspješno snabdjevanje postrojenja energentima, prevoz i zadovoljenje drugih energetskih potreba neophodnih za održavanje uspješnih Olimpijskih igara biti potrebno još više nafte nego danas.
“Uoči Igara će biti primjetna velika ulaganja u infrastrukturu – izgradnju puteva, rezidencijalnih objekata i hotela – a tada je potrošnja energenata obično veoma intenzivna”, izjavio je analitičar “BNP Pariba” (Paribas) Hari Čilingirijan (Harry Tchilinguirian).
Pored toga, očekuje se nagli rast potrošnje kerozina, pošto će za vrijeme trajanja Igara, od 8. do 24. avgusta, u Peking i iz njega avionima leteti velik broj sportista, gledalaca i turista.
Profesor energetske politike na univerzitetu u škotskom gradu Dandiju Filip Endruz-Spid (Philip Andrews-Speed) smatra da će kineske vlasti očajnički pokušavati da izbjegnu manjak nafte tokom Olimpijskih igara, kada će sve oči biti uprte u Peking.
“Oni će preduzeti sve što je u njihovoj moći da rafinerije rade punim kapacitetom i da nema prepreka za uvoz nafte. Takođe će uvesti bilo kakvu prihvatljivu poresku olakšicu, poput ukidanja carine na uvoz nafte, da bi obezbjedili da u Kini narednih mjeseci ima dovoljno nafte”, izjavio je on.
Prema podacima Međunarodne agencije za energetiku, Kina je na putu da poslije 2010. postane najveći potrošač energije na svijetu. Tu titulu trenutno nose SAD.