PARIZ, Teška godina je za francuskim predsjednikom Olandom.
Ekonomska kriza, razmimoilaženja u vladi, nepopularne mjere, ali i neodlučnost, doprinijeli su da njegova popularnost bude u slobodnom padu.
Godinu je završio onako kako je i započeo, vojnom intervencijom usamljenog kavaljera u Africi – u januaru, Francuzi su krenuli u Mali, u decembru u Centralnoafričku Republiku. Ni ove dvije inostrane epizode, koje u principu jačaju osjećaj nacionalne sloge Francuza, nisu, međutim, mnogo pomogle u popravljanju imidža zamagljenog brojnim izazovima na domaćem planu. Spisak nezadovoljstava Francuza je dugačak. Crvene kapiceiz Bretanje su pokrenule opštu pobunu protiv nepopularnih socijalnih mjera, zbog čega je vlast morala da odustane od uvođenja ekološke takse. Iako je Oland istrajao na obećanim homoseksualnim brakovima, milioni ljudi izlazili su na ulice da u velikom protestu iskažu nezadovoljstvo ovom odlukom.
Kao veoma kontraproduktivna po predsjednika ocijenjena je i afera sa Leonardom, učenicom vraćenom na Kosovo, čiji roditelji nisu imali pravo boravka u Francuskoj, a koju je Oland pozvao da se vrati sama, bez porodice. Sredinom decembra, Brazil je odlučio da za više od pet milijardi evra kupi 36 švedskih i američkih borbenih aviona, dok je francuski „Rafal“ ponovo ostao kratkih rukava, prije svega zbog visoke cijene. Prethodna posjeta Olanda Brazilu ništa nije pomogla u tom smislu.
Na domaćoj sceni, porazi socijalista na nekim od prevremenih lokalnih izbora upalili su crvenu lampicu, a na pad Olandove popularnosti uticali su i detalji kao što je činjenica da javnosti nije saopštio da je bio na operaciji prostate, prije nego što će postati socijalistički kandidat na predsjedničkim izborima.
Evropski korak
Na evropskom planu, drugi dio francusko-njemačkog dvojca napreduje nesrazmjerno velikom brzinom u drugom pravcu. Poslije svega, zabilježeni su i zvižduci protiv Olanda, na otvorenoj sceni, ultradesničara na Jelisejskim poljima, ali i običnog, nezadovoljnog svijeta, na nekim posjetama u unutrašnjosti. Novosti