BANJALUKA – Zahvaljujući izuzetno povoljnom kreditu, koji nam je odobrila Investiciono-razvojna banka u toku pandemije, podigli smo nivo proizvodnje na viši nivo i zaposlili smo nova četiri radnika.
Ovo za Srpskainfo kaže Vladimir Branković, koji je kao preduzetnik dobio kredit iz sredstava IRB RS. Njegov s.p. je „BB print“ iz Banjaluke, a kaže da su o novim mašinama razmišljali i prije pandemije.
Nakon što je po proglašenju pandemije IRB RS uveo dodatne mjere i olakšice za poslovanje privrede i građana, Branković kaže da su aplicirali za kredit iz sredstava IRB za nabavku novih mašina. Osim povoljne kamatne stope, grejs period od dva mjeseca za njegovu firmu je predstavljao dodatnu olakšicu u jeku pandemije.
“Kreditom smo platili mašine koju su nam tek onda isporučene. Počeli smo da radimo sa većim kapacitetom i zaposlili nova četiri radnika, pa nam je tek tada počela otplata kredita”, objašnjava Branković.
Kaže da je sve to doprinijelo boljem poslovanju njegove firme koja se bavi štampanjem materijala, PVC, papira, platna i svega što se tiče štampe.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, kaže za Srpskainfo da privrednici iz cijele Republike Srpske i te kako prepoznaju značaj Investiciono-razvojne banke, čija uloga na tržištu dolazi do izražaja u kriznim situacijama.
“To se pokazalo i u pandemiji novog virusa korone. IRB je pokazao senzibilitet prema domaćoj privredi u toku pandemije, prije svega zbog uvođenja moratorijuma na sve kredite koje su dali. Na različite načine su olakšavali vraćanje kredita privrednicima, dok, s druge strane, nismo imali takav odgovor i od pojedinih komercijalnih banaka. Dakle, još jednom se pokazala važnost postojanja domaće banke, koja je u službi razvoja domaće privrede”, ističe Blagojević.
Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, ocjenjuje da su sve mjere iz proteklog perioda imale efekta u smislu stabilizacije poslovanja i zadržavanja postojećeg broja zaposlenih. U tom smislu su svakako mjere Investiciono-razvojne banke dobrodošle za poslodavce, ali i za radnike u Republici Srpskoj.
Čim je proglašena pandemija, već krajem marta 2020. godine IRBRS je donio prvu mjeru – omogućili su korištenje tromjesečnog moratorijuma za sva pravna lica i preduzetnike koji su koristili kreditna sredstva preko poslovnih banaka ili direktno od IRBRS.
“U tom trenutku nama je bilo logično da uradimo sve što možemo da olakšamo život našim korisnicima. Međutim, tek danas, razgovarajući s privrednicima i našim građanima, svjesni smo koliko im je to značilo u prevazilaženju nastalih problema”, rekao je Dražen Vrhovac, v.d. direktora IRB RS.
U jeku pandemije IRB RS je dala snažan doprinos očuvanju likvidnosti privrede i radnih mjesta kroz realizaciju postojećih programa kreditiranja uz značajno povoljnije uslove. Proširili su i ponudu proizvoda preko finansijskih posrednika, te uveli nove proizvode.
Smanjena je minimalna izlazna kamatna stopa na 0,5 procentnih poena za sve kreditne linije: za početne poslovne aktivnosti, za mikrobiznis u poljoprivredi, za poljoprivredu i za preduzetnike i preduzeća.
Dodatno su poboljšani uslovi finansiranja za korisnike čija je namjena uvođenje novih tehnologija, gdje je prvi put primjenjena nova kamatna politika – promovisanje kamatne stope od 0,5 odsto. Srpska infor