SARAJEVO – Olakšice na vraćanje kredita, date građanima i privredi u Federaciji BiH, trenutno su aktivne na zajmove u iznosu od 560,2 miliona maraka, a kada je riječ o eventualnom produženju olakšica u Agenciji za bankarstvo FBiH kažu da zajedno sa kolegama u Republici Srpskoj intenzivno prate stanje bankarskog sistema i uslove poslovanja na tržištu, te da će u skladu s tim donositi odluke.
Moratorij na otplatu kredita, koji je uvela Agencija za bankarstvo FBiH svim fizičkim i pravnim licima pogođenim pandemijom virusa korona, trajao je do 30. juna ove godine, dok ostale posebne mjere traju do kraja godine.
Prema posljednjim podacima Agencije, zaključeno sa 31. julom ove godine, 3,5 odsto ili 560,2 miliona KM odnosi se na kredite koji su i dalje obuhvaćeni mjerama.
„Ukupan iznos kreditnog portfolija pravnih lica koji je trenutno obuhvaćen nekom od aktivnih mjera je 531,9 miliona KM ili 6,2 odsto kreditnog portfolija pravnih lica, dok je kod stanovništva pod aktivnim mjerama 28,3 miliona ili 0,4 odsto kreditnog portfolija stanovništva“, naveli su za portal CAPITAL u Agenciji za bankarstvo FBiH.
Na „grace“ period se odnosi 34,6 odsto, kombinaciju moratorija i „grace“ perioda 14 odsto, odobravanje dodatnog iznosa izloženosti 12 odsto, te na ostale mjere 39,3 odsto.
Poređenja radi, na kraju prošle godine nekom od aktivnih mjera bila je obuhvaćena jedna milijarda maraka ili 6,7 odsto od iznosa ukupnih kredita. Od toga se na pravna lica odnosilo 895,5 miliona KM, a na kredite stanovništva 133,7 miliona KM.
U drugom kvartalu 2021. rast kreditiranja
Dinamika kreditne aktivnosti banaka u toku 2020. godine i u prvom kvartalu 2021. godine bila je pod snažnim uticajem pandemije, a tražnja za kreditima privrede bila je očekivano manja u odnosu na prethodne godine.
„Tokom navedenog perioda, banke nisu mijenjale poslovne politike, a svoje su aktivnosti značajnim dijelom usmjerile na primjenu privremenih mjera za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica izazvanih pandemijom i uspostavi održivog modela otplate već postojećih kreditnih obaveza klijenata“, ističu iz Agencije za bankarstvo.
Dodaju da je u drugom kvartalu 2021. godine, sa poboljšanjem epidemioloških prilika i ublažavanjem mjera koje se odnose na poslovne aktivnosti i kretanja građana, došlo i do rasta kreditiranja privrede i stanovništva.
Produženje mjera zavisi od pandemije
Kada je riječ o mogućem produženju olakšica, iz Agencije kažu da intezivno prate stanje bankarskog sistema, kao i uslove poslovanja na tržištu, te ključne aktivnosti koordinišu i sa Agencijom za bankarstvo RS.
„Povod za primjenu mjera može biti eskalacija nepovoljnih epidemioloških prilika koja bi dovela do ograničenja u obavljanju poslovnih aktivnosti ili kretanje građana. Takva ograničenja se postavljaju od strane nadležnih institucija. Već uspostavljeni princip je da se definisane mjere primjenjuju na veći broj privrednih djelatnosti ili za specifične grupe klijenata“, kažu u Agenciji.
Bankarski sistem stabilan
Dodaju da je bankarski sistem stabilan, adekvatno kapitalizovan i likvidan.
„Prema podacima koji se odnose na 30. jun 2021. godine, pokazatelji adekvatnosti kapitala i likvidnosti su stabilni i bez značajnih promjena u odnosu na kraj 2020. godine. Na nivou bankarskog sistema u FBiH stopa regulatornog kapitala je 18,9 odsto, što je znatno iznad regulatornog zahtjeva od 12 odsto“, pojašnjavaju u Agenciji.
Ukupna aktiva bankarskog sistema u FBiH povećana je za 2,5 odsto u odnosu na kraj 2020. godine i iznosi 25 milijardi KM.
Kreditna izloženost prema stanovništvu veća je za 2,5 odsto i iznosi 7,5 milijardi, dok je kreditna izloženost prema privatnim preduzećima veća za 2,8 odsto i iznosi 6,7 milijardi KM.
Iz Agencije ističu da su sve banke sa sjedištem u FBiH iskazale pozitivan finansijski rezultat za prvo polugodište 2021. godine.
CAPITAL: Erna Salkić