MOSTAR, Operator za obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju (Operator za OIEiEK) u suradnji s Njemačkim društvom za međunarodnu suradnju (GIZ) organizirao je danas u Mostaru Okrugli sto na temu “Ugovor o otkupu električne energije iz OIE u Federaciji BiH”.
– Uz promociju obnovljivih izvora energije (OIE) u BiH, svrha ovoga okrugloga stola jeste da se s ulagačima, predstavnicima komercijalnih banaka i drugih međunarodnih institucija, kao i drugih zainteresiranih strana, razgovara o ugovorima za otkup električne energije – kazao je Lutz Jarczynski, voditelj projekta “Poticanje obnovljivih izvora energije u BiH”, koji implementira Njemačko društvo za međunarodnu saradnju (GIZ), a čiji je partner i Operator za OIEiEK.
– Naš krajnji cilj jeeste da u razgovoru sa zainteresiranim stranama u cijelom procesu utvrdimo je li potrebno možda mijenjati ugovore o isporuci električne energije, a možda čak i zakonsku regulativu, a sve kako bi se našlo optimalno rješenje – dodao je voditelj GIZ-ovog projekta.
Koncept projekta definiše okvirne uslove u pet oblasti (strateški okvir, zakonski i regulatorni okvir, administrativne procedure i sheme podsticaja, inovativne tehnologije i jačanje kapaciteta i razvoj konkretnih alata).
Početak projekta “Poticanje obnovljivih izvora energije u BiH” planiran je od oktobra 1016. godine do decembra 2018. godine ili u slučaju produženja, do jula 2019. godine.
Direktor Operatora za OIEiEK Hajrudin Bećirović kaže kako je Operator u svezi s projektom prema GIZ-u kandidirao određene aktivnosti za koje su zainteresirani radi jačanja kapaciteta korištenja obnovljivih izvora energije i samim time i transparentnosti rada Operatora.
Po njegovim riječima, primarna, odnosno sekundarna, legislativa jeste Akcijski plan F BiH za korištenje obnovljivih izvora energije, što je i strateški prioritet F BiH, odnosno garancija za podrijetlo električne energije te sheme podsticaja, inovativne tehnologije i dr.
– Tim projektom, GIZ s jedne strane i Operator s druge strane, imaju partnerski odnos, pa samim tim Operator provodi jedan od svojih strateških ciljeva iz plana 2016. godine a to je ‘Javno prezentiranje nadležnosti Operatora za obnovljive izvore energije’ a zajedničkim sudjelovanjem u projektima radi na podizanju svijest javnosti o upotrebi obnovljivih izvora energije – objasnio je Bećirović.
Izrazio je nadu kako će se radom Operatora i implementacijom ovoga projekta s GIZ-om uspjeti iskoristiti potencijal koji BiH posjeduje kada su u pitanju obnovljivi izvori energije te da će unaprijediti sektor obnovljivih izvora energije u BiH, a samim tim i u F BiH.
Kada je riječ o prednostima obnovljivih izvora energije, ne radi se samo o tehnologiji koja utječe na zagađenje životne okoline nego su, dodaje Bećirović, prednosti i u smislu otvaranja novih radnih mjesta i preduzetništva u energetici te raznovrsnosti proizvodnje energije, odnosno korištenja potencijala koji BiH ima u izobilju.
Podsjetio je kako se Bosna i Hercegovina pristupanjem Energetskoj zajednici obvezala da će udio energije iz obnovljivih izvora u bruto finalnoj potrošnji energije u 2020. godini iznositi 40%, a ciljani udio energije iz obnovljivih izvora za Federaciju BiH iznosi 41%.
Trenutno Operator za OIEiEK ima sklopljene ugovore o otkupu električne energije iz 152 postrojenja koja proizvode električnu energiju na području Federacije BiH, električnu energiju iz OIE, ukupne instalirane snage 54,9 MW, od čega na hidroenergiju otpada 44.566 MW ( 81,7%) i solarne energije 10.071 MW (18.3%). Fena