SREBRENICA, Poslije skoro šest godina, u Rudniku olova i cinka “Sase” iz Srebrenice danas je okončan stečajni postupak.
Skupština prisutnih povjerilaca danas je, na ročištu pred Okružnim privrednim sudom u Bijeljini, jednoglasno prihvatila izvještaj stečajnog upravnika sa prijedlozima odluka, čime su stvoreni uslovi za zaključenje stečaja.
“Stečajni postupak u Rudniku „Sase“ iz Srebrenice odužio se zbog identifikacije imovine, koja bi mogla da čini stečajnu masu”, pojašnjava stečajni upravnik Lazo Đurđević.
Stečajna masa je unovčena u iznosu od oko 980.000 KM.
“Radnici u višem isplatnom redu su namireni 100 odsto, a radnici kao i ostali povjerioci u opštem isplatnom redu su namireni sa 5,2 odsto od priznatih potraživanja”, kaže Đurđević.
Iako je zaključen stečajni postupak, Skupština povjerilaca prihvatila je odluku kojom je stečajni upravnik ovlašćen da nastavi sa izvršnim postupkom protiv Rudnika „Trepča“ iz Zvečana na Kosovu i Metohiji.
Takođe, prihvaćen je i prijedlog stečajnog upravnika da u tom sporu angažuje advokata Nenada Trifkovića iz Novog Sada.
S obzirom da je, u međuvremenu, Srbija u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom otvorila poglavlja 23 i 24, a koja se odnose na pravna pitanja, poslije potpisivanja bilateralnih sporazuma između Srbije i Kosmeta može se očekivati naplata ovih potraživanja, naglašeno je na ovom ročištu.
Ali, kako Srbija još nije formirala Vladu, poslije čega slijede brojne procedure, za očekivati je da ovo izvršenje neće biti okončano ni za dvije godine.
“Tu su malo veća potraživanja. Upitno da li će se moći naplatiti. Ako bi se naplatila, onda bi se koristila za izmirenje povjerilaca u nekoj od naknadnih dioba”, pojašnjava Đurđević.
Imovina Rudnika „Sase“ prodavana je kroz izvršne postupke koje su pokretale banke i drugi povjerioci, podsjeća on.
„Rudnik „Sase“ bio je zadužen i najveći dio imovine, ono što je bilo srce rudnika, prodato je u izvršnom postupku, tako da ono što smo mi imali iz stečajne mase je ono što nije bilo interesanto za tog novog koncesionara koji je kupio“, napominje stečajni upravnik.
U Rudniku „Sase“, koji je značajan za privredu RS i BiH, sada radi više od 500 zaposlenih. Prije nekoliko godina Vlada RS je ovaj privredni subjekat, kako su mnogi tvrdili, pod sumnjivim okolnostima dala pod koncesiju firmi „Gros“, čiji je većinski vlasnik britanska kompanija „Mineko limitid“. BN
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Prijatelju … Ti si postavio normalno pitanje, koje se tiče tebe…..To nikoga na ovom portalu ne zanima Ako hoces da se i drugi uključe popljuj nekog , po mogucnosti navedi mu sve generalije… Pa da vidiš kako se raja javlja
Pa ako je firma u stečaju odgovor se sam nameće. Pošto je ulaganje vaučera bilo aktuelno prije 16 godina, ako do sad nije pratio šta mu se dešava sa kapitalom, ne treba ni sada.