BRATUNAC , Od gotovo četiri hiljade nezaposlenih Bratunčana, oko hiljadu ima manje od 30 godina. Zbog toga je neophodno preduzeti mjere za razvoj privrede i stvaranje uslova za privlačenje stranih i domaćih investicija. Tako bi se mladim školovanim ljudima obezbijedila nova radna mjesta i korišćenje programa zapošljavanja.
Ovo je istakla šef Odsjeka za društvene djelatnosti u opštini Bratunac Olivera Čučić. Ona očekuje da će se, nakon usvajanja Strategije za mlade za period 2010-2012. godine, mnogo više nego do sada raditi na unapređenju materijalnog položaja mladih i rješavanju njihovih problema.
Čučićeva kaže da bi opština trebala da omogući veće učešće mladih u radu lokalne zajednice, kroz podršku njihovim idejama i projektima.
– Kada je u pitanju obrazovanje mladih opština je u ovoj godini izdvojila novac za školovanje 179 studenta, a za iduću godinu predviđeno je 100.000 maraka za tu namjenu – navela je Čučićeva i dodala da se iz opštinske kase izdvaja godišnje oko 5.000 maraka za pomoć učenicima slabog materijalnog stanja.
Čučićeva smatra da treba više novca ulagati u obnovu i izgradnju omladinske infrastrukture, gdje bi ta populacija mogla da provodi slobodno vrijeme i izrazi svoje kreativne mogućnosti.
Mladi ističu da treba više raditi na sistemskom rješavanju problema nezaposlenosti i ukupne omladinske politike.
– Mislim da u Bratuncu treba raditi na otvaranju proizvodnih i prerađivačkih pogona, te mladim ljudima omogućiti subvencije za pokretanje vlastitog biznisa – kaže dvadesetpetogodišnja Mira Radić koja, kao diplomirani inženjer tehnologije, obavlja pripravnički staž u opštini.
Učešće mladih u procesu donošenja odluka ostvaren je kroz angažman mladih odbornika u lokalnom parlamentu.
– Uspjeli smo da u budžetu za iduću godinu predvidimo 20.000 maraka za sufinansiranje projekata zapošljavanja mladih – rekao je nezavisni odbornik Slaviša Mrkaja. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
sve je to lijepo receno uzgred slazem se sa tim da treba mlade stimulisati da rade i uce,ali se postavlja pitanje ko treba da prepozna kvalitete i izdvoji nekoga od mladih koji bi mogo da to sve i opravda.primjer konkretno uzimam svoj slucaj u obzir>po struci sam auto mehanicar,u nedostatku posla firme u kojoj radim salju nas na cekanje,opstanka radi bavim se svim i svacim,bez ikakve sramote radim normalno sve poslove koji dodju do ruke,da neduzim trenutno se bavim drvo preradom na masinama koje sam 90% sam napravio,prepravio i doradio.predavao sam aplikacije za pomoc i podrsku za mali biznis drina srebrenica ali ni tu nije bilo ni sluha ni volje za podrsku moje ideje,tako da sam sada prisiljen da te masine prodam pa sve iz pocetka,,,,,use i u svoje kljuse,,,,