BEOGRAD, U Srbiji oko 700.000 radnika radi u sferi sive ekonomije, pa je potrebna saradnja svih odgovornih institucija na rješenju tog problema, rečeno danas na konferenciji za novinare.
“Udio sive ekonomije u bruto domaćem proizvodu je oko 35 odsto, što je daleko iznad prosjeka u Evropskoj uniji”, navela je sekretarka Socio-ekonomskog savjeta Čedanka Andrić.
Istakavši da zemlje EU rade na novim strategijama za suzbijanje sive ekonomije, ona je naglasila da se procenat učešća takve ekonomije u BDP-u povećao i u zemljama EU za vrijeme svjetske ekonomske krize i da trenutno iznosi oko 20 odsto, dok je prije krize iznosio oko 15 procenata.
Predstavnica Saveza samostalnih sindikata Srbije Dragana Petković-Gajić rekla je da su mladi najviše zaposleni u sivoj zoni. “Godišnje u Srbiji, u okviru sive ekonomije, bude razmjenjeno oko četiri milijarde evra, oko 30 odsto godišnje razmjene roba i usluga u Srbiji”, rekla je ona.
Pomoćnica ministra za rad i socijalnu politiku Radmila Bukumirić-Katić istakla je da bi smanjenju sive ekonomije doprinijeli šire korišćenje i uvođenje novih fleksibilnih oblika rada i smanjenje cijene rada.
Direktor Inspektorata za rad Radovan Ristanović ukazao je da država prvo mora da omogući poštovanje zakonskih propisa iz te oblasti kako bi se suzbila siva ekonomija, pa tek onda da razmišlja o uvođenju novih oblika fleksibilnog rada, istakavši da se postojeći oblici često zloupotrebljavaju.
On je naveo da kazne za poslodavce koji zapošljavaju radnike na crno iznose 400.000 do milion dinara, ali da ne zna nijedan slučaj u posljednjih pet godina da su te kazne izrečene u tom iznosu.
Predsjednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da se Unija zalaže za to da svi poslodavci imaju ista opterećenja kako ne bi bilo nelojalne konkurencije i dodao da bi smanjenju rada na crno doprinijelo smanjenje doprinosa koje poslodavci moraju da plaćaju državi. Tanjug