BANJALUKA, U Republici Srpskoj /RS/ prosječno oko 1 000 radnika mjesečno ostaje bez posla zbog proglašenja tehnološkim viškom ili prekida ugovora o radu na određeno vrijeme, izjavio je Goran Stanković iz Saveza sindikata RS.
“Za poboljšanje broja nezaposlenih u RS najbitnije je usvajanje strategije za zapošljavanje RS”, rekao je Stanković novinarima u Banjaluci nakon debate pod nazivom “Čemu služi armija nezaposlenih?” koju je organizovalo Udruženje građana “Oštra nula” iz Banjaluke.
On je naglasio da su strategiju za poboljšanje broja nezaposlenih bili uradili i dogovorili Savez sindikata RS, Udruženja poslodavaca i Vlade RS, ali je polovinom ove godine od Vlade povučena, pa nije došlo do njenog usvajanja.
“Smatram da treba da dođe i do reforme Zavoda za zapošljavanje RS i da Zavod ne bude samo organizacija koja evidentira nezaposlene nego da ostvari i svoju primarnu ulogu, a to je posredovanje u zapošljavanju”, istakao je Stanković.
Član Udruženja “Oštra nula” Džulija Aćimović izjavila je da je cilj ove debate informisanje građana o njihovim pravima u pogledu nezaposlenosti, kao i koje su to mjere koje treba preduzeti u rješavanju ovog problema.
Ona je navela da je danas za dobijanje nekog posla najbitnije da imate takozvanu “vezu”, da posao dobijate posredstvom mita i korupcije, a pojavljuju se i lažne diplome.
Prema septembarskim podacima Biroa za zapošljavanje, u Banjaluci je bilo 17 745 evidentiranih. Među njima je 14 magistara i jedan doktor nauka. U avgustu je na evidenciji Biroa bilo 1 611 ljudi sa visokom stručnom spremom, 6 197 kvalifikovanih radnika i 5 496 osoba sa četvrtim stepenom obrazovanja.
Debati “Čemu služi armija nezaposlenih?”, osim predstavnika Udruženja “Oštra nula”, prisustvovali su i predstavnici Agencije “Spektar” (Agencija posredovanja pri zapošljavanju), predstavnici Saveza sindikata RS, studenti i ispred Udruženja BiH novinara Milkica Milojević.