SARAJEVO, BiH je prošle godine mogla da zadovolji potrebe u agroindustrijskom sektoru sa samo 20 odsto vlastite proizvodnje, navodi se u Informaciji o stanju uvoza i izvoza prehrambenih proizvoda u protekloj godini sa kojom je danas federalno Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva upoznalo Vladu Federacije BiH.
U Informaciji koja je sačinjena na osnovu pokazatelja Uprave za indirektno oporezivanje, Federalnog zavoda za statistiku i Sektora za prehrambenu industriju pri resornom federalnom ministarstvu, navodi se da se od ukupnog uvoza u BiH vrijednog 12 milijardi KM, na poljoprivredne proizvode odnosilo 2,3 milijarde KM.
Ukupan izvoz dostigao je 5,6 milijarda KM, u čemu su poljoprivredni proizvodi učestvovali sa 446 miliona KM, saopšteno je iz Vlade FBiH.
Kada je riječ o FBiH, ukupan uvoz iznosio je 7,8 milijardi KM, u šta je uključeno i 1,4 milijarde KM za potrebe agroindustrije.
Od ukupno 3,7 milijardi KM izvoza, na agrokompleks odnosi se 226 miliona KM. U ukupnom izvozu agrokompleksa BiH, protekle godine je FBiH učestvovala sa 49 odsto, a u uvozu sa 63 procenta.
Vlada FBiH zadužila je na današnjoj sjednici federalno Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da sačini prijedlog kratkoročnih mjera i dugoročne strategije za povećanje poljoprivredne proizvodnje u FBiH za šta, ocijenjeno je, postoje realne mogućnosti.
U usvojenoj Informaciji o pristupu finansijama sektora malih i srednjih preduzeća u FBiH navodi se da je pristup malog i srednjeg poduzetništva kreditima komercijalnih banaka otežan.
Dugotrajna i složena procedura dobijanja kredita dodatno obeshrabruje preduzetnike, rokovi otplate su relativno kratki, a iznosi kredita za zanatske potrebe nedovoljni.
Federalno Ministarstvo razvoja, preduzetništva i zanatstva pokrenulo je inicijativu za uspostavljanje generacijskog fonda na nivou FBiH. U proteklom periodu USAID je formirao fond za podršku malim i srednjim preduzećima koji je imao na raspolaganju 31 milion evra. S ciljem poboljšanja dostupnosti sredstava za mala i srednja preduzeća, Svjetska banka odobrila je BiH zajam od 70 miliona dolara.
U protekloj godini odobreni kreditno-garancijski potencijal Razvojne banke FBiH iznosio je 116 miliona KM, od čega je odobreno 74,5 miliona KM kredita.
Kada je riječ o mikrokreditnim organizacijama, dobra strana je što preduzetnicima omogućava brz i jednostavan pristup, a loša je veoma visoka godišnja kamatna stopa koja se kreće od 12 do 30 odsto.
Do sada su se mikrokrediti koristili pri otvaranju malih preduzeća, samozapošljavanju i premošćavanju trenutnih problema pri poslovanju već registrovanih preduzeća, navodi se u Informaciji.