SARAJEVO, Tim OHR-a popisao je kao državnu i imovinu “Kosmosa” i “Petrola”, te zgradu Saveza sindikata u Banjoj Luci.
Državna imovina u Banjoj Luci, prema spisku OHR-a, su i zgrade Okružnog i Osnovnog (bivši Opštinski) suda, imovina nekadašnjeg Ministarstva odbrane Republike Srpske, zgrada koja je danas palata predsjednika RS, NSRS, Fond PIO, kao i imovina Hidrometeorološkog zavoda RS.
Inače, na listi, koja sadrži 1.000 objekata i zemljišta, navedeni su prijeratni nazivi vlasnika zemljišta i objekata.
Tako su državna imovina u Banjoj Luci, prema popisu, nekadašnji SIZ za upravljanje gradskim zemljištem, Opštinski komitet Saveza komunista i Dom Socijalističkog saveza.
U inostranstvu je, između ostalog, imovina BiH u Hrvatskoj od kojih je najznačajnija ona u Dubrovniku, Omišu i Zagrebu u atraktivnoj Ilici.
U Turskoj je vlasništvo BiH zgrada Ambasade BiH, u Jordanu takođe zgrada Ambasade BiH, dok u Kamberi BiH ima zemljište iznajmljeno na 99 godina.
Kada je o riječ o imovini BiH u sarajevskim opštinama, koja treba da bude predmet dogovora, najatraktivnija je ona u opštini Centar.
Tu su zgrade bivšeg Saveza komunista, Saveza sindikata, SUBNORA i zgrada gdje je nekada bila smještena RTV. Na listi je i “Skenderija”, zgrade koje se nalaze oko nje, a u kojima su otkupljeni stanovi, te zgrada Federalnog parlamenta.
Državna imovina je prema popisu OHR-a i Zemaljski muzej, Republički prosvjetno-pedagoški zavod, nekadašnji Klub poslanika, Rektorat Sarajevskog univerziteta, Privredna komora Socijalističke Republike BiH, “Sarajevo film”, Ugostiteljsko preduzeće “Evropa”, Metalna industrija “Unis”, bivši Republički SUP, Služba zdravstvenog osiguranja radnika i zgrada u koju je smješten Savjet ministara.
Popis imovine koju je sačinio OHR-ov tim u opštini Centar u Sarajevu sadrži 36 jedinica među kojima je i zgrada Centralnog komiteta Saveza komunista BiH na površini od 9.907 metara.
Ova jedinica je u OHR-ovom dokumentu označena brojem 32, a imovina koja je na njoj više od deceniju koristi SDP Zlatka Lagumdžije.
U zemljišnom izvodu stoji da su zgrada i zemljište “državno vlasništvo” na osnovu rješenja iz 1948. godine. Vlada FBiH godinama plaća najamninu SDP-u za imovinu koja je državna.
Poslanik SNSD-a Drago Kalabić je rekao da je nedopustivo da se SDP-u toleriše činjenica da je prigrabio državnu imovinu.
Poslanik SDS-a Mirko Okolić je rekao da je i ranije pokretana inicijativa da se ne može prisvojiti imovina koju su stvarali svi građani BiH i da ne može postati vlasništvo pojedinca, ustanove, stranke ili udruženja.
– To mora da bude državna imovina koja će pripasti ili entitetima ili državnim institucijama – kazao je Okolić.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH Niko Lozančić je rekao da je pitanje državne imovine trebalo da se riješi u ovoj godini.
Poslanik SDA Bakir Izetbegović je konstatovao da je i zgrada koju koristi federalna vlada na spisku državne imovine i da “sve što je sumnjivo i nejasno treba preispitati, pa i to”.
Visoki predstavnik za BiH Valentin Incko objavio je 22. decembra da je OHR-ov tim za popis državne imovine, koji je uspostavljen na osnovu njegove odluke 12. avgusta, popisao ukupno 1.000 jedinica, od čega je 979 u BiH, a 21 u sedam država izvan BiH.
On je napomenuo da je državna imovina popisivana prema definiciji Savjeta ministara BiH iz 2004. godine i pozvao političke lidere da postignu dogovor o njenoj raspodjeli.
SDS
Srpska demokratska stranka saopštila je da očekuje od Vlade Republike Srpske da se hitno izjasni o tome da li prihvata popis imovine koji je sačinio OHR s ciljem, kako navode u ovoj stranci, otimačine imovine entiteta.
Činjenica da je državnom imovinom proglašena zgrada Narodne skupštine, Palata predsjednika, kao i mnogi drugi objekti institucija RS, otkriva jasnu namjeru da se imovina entiteta stavi na pregovarački sto kao nešto o čemu tek treba pregovarati – saopštio je SDS. Glas Srpske