SARAJEVO, OHR i Evropska komisija podržaće organe vlasti u BiH da provedu ekonomske reforme koje će privući strane investicije, otvoriti nova radna mjesta i smanjiti siromaštvo u BiH, jednom riječju, povećati životni standard građana BiH.
Ovu jedinstvenu poruku uputili su danas u Sarajevu visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU u BiH Miroslav Lajčak i šef Delegacije Evropske komisije u BiH Dimitris Kurkulas učesnicima konferencije “Platforma za akciju: reformama i partnerstvom do održivog ekonomskog razvoja u BiH”.
Lajčak je pozvao političare u BiH da – kada već ne mogu da se dogovore u vezi sa ključnim političkim odlukama koje se tiču evropske budućnosti zemlje – pokušaju da postignu konsenzus da ekonomske reforme u BiH treba da budu na vrhu liste prioriteta u BiH.
On je naglasio da adekvatna raspodjela prihoda od poreza, uređenje tržišta lijekova, formiranje socijalno-ekonomskog savjeta BiH, kvalitetan bankarski sektor, jedinstveno ekonomsko tržište i druga važna pitanja i ekonomske mjere “ne mogu imati političku opoziciju”.
Lajčak smatra da – ako se još ove godine vlasti u BiH aktivno uključe u ekonomske reforme – prvi pozitivni efekti i praktična korist za građane može biti evidentna već iduće godine.
“Ekonomske reforme u BiH moraju da budu dio sopstvenog ekonomskog razvoja ove zemlje, ako se želi obezbijediti njena evropska budućnost, tj. ekonomska pitanja moraju biti u centru političke debate u BiH” – poručio je Lajčak.
Sa njegovim stavom da ekonomska reforma mora biti prioritet vlada u BiH na svim nivoima, usaglasio se i Kurkulas, koji je naglasio i potrebu otvaranja socijalnog dijaloga u BiH.
“BiH mora brzo krenuti u reformu ekonomskog sektora ne zbog Brisela, već zbog vlastitog priključivanja globalnom prosperitetnom svijetu” – podvukao je Kurkulas.
Prvu panel diskusiju o temi “Nedovoljna iskorištenost ekonomskog potencijala BiH: šta sprečava rast i otvaranje novih radnih mjesta” otvorio je Mladen Ivanić, najavljen kao profesor Ekonomskog fakulteta, koji je govorio o tome “da li je politika u službi ekonomije ili je ekonomija u službi politike”, odnosno o “ekonomskoj manipulaciji naspram ekonomske integracije”.
Ističući da se ekonomija i politika ne mogu razdvajati, Ivanić je ocijenio da politička elita u BiH nema dovoljno znanja o ekonomskoj politici i ekonomskim mjerama za efikasnu izgradnju modernog demokratskog i prosperitetnog društva.
Tokom konferencije biće održan i panel o “Smjernicama za ekonomski razvoj BiH: uticaj ekonomskih reformi i partnerstva na dinamiku rasta i zapošljavanja”, te Otvoreni forum “Koalicija za posao: vlasti, preduzeća i društvo u partnerstvu za brži razvoj i bolje životne uslove”.