BANJALUKA, Dan polja soje u Banjaluci održan je danas u organizaciji Udruženja Donau Soja, Poljoprivrednog instituta Republike Srpske i kompanije BIMAL.
Ovaj događaj posvećen je proizvodnji genetski nemodifikovane soje i treba da pokaže da uzgoj ovakve soje može da bude jednostavan i inovativan za proizvođače. Tri sjemenske kompanije predstavile su devet sorti soje, različitih grupa zrenja. U okviru herbicidnog ogleda predstavljeni su preparati za suzbijanje korova u ovoj ratarskoj kulturi sa akcentom na integralni pristup u zaštiti bilja.
Prema riječima area menadžera Dunav Soje za područje Bosne i Hercegovine Radomira Prodanovića u toku ove godine na području Bosne u Hercegovine zadržao se nivo prošlogodišnjih površina zasijanih sojom, a zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima očekuje se i novi rekord u proizvodnji ove proteinske biljke.
„Najvažnije pitanje za proizvođače i potrošače jeste kako našoj domaćoj soji dati ‘bez GM identitet’, a zatim kako domaću soju i indirektne proizvode od domaće soje jasno distancirati na tržištu od GM soje i proizvoda od životinja koje su hranjenje GM-sojom iz uvoza. Odgovor na ovo pitanje je da se označavanjem domaće soje, kao i proizvoda: mesa, mlijeka i jaja dobijenih od životinja hranjenih domaćom bez GM sojom može osigurati prepoznatljivost tih proizvoda na tržištu i dodatna vrijednost koju ti proizvodi zaslužuju“, rekao je Prodanović.
Dunav Soja u sklopu mreže ogleda ima za cilj da poljoprivrednicima kroz primjere u praksi približi soju kao biljnu kulturu. Stoga je podrška organizacija i kompanija koje se zalažu za non-GMO proizvodnju dragocjena.
„Najvažnija uloga Poljoprivrednog Instituta u procesu povećanja proizvodnje uljarica, posebno soje, u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini je iznalaženje najpogodnijih tehnologija proizvodnje u cilju povećanja njihovog prinosa i kvaliteta. Upravo veći prinosi i bolji kvalitet zrna predstavljaju osnovu za povećanje profitabilnosti, a time i najbolju motivaciju za povećanje obima proizvodnje“, istakao je direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske Vojislav Trkulja.
Kao kompanija koja svojim kupcima nudi proizvode visokog kvaliteta, BIMAL Brčko član je Dunav Soja asocijacije i podržava proizvodnju od non-GMO soje.
Dan Polja soje organizovan je u saradnji sa Njemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ), kroz projekat “Kvalitetna soja bez GMO-a iz Dunavske regije“ koji je finansiran od strane Njemačkog Saveznog ministarstva za privrednu saradnju i razvoj (BMZ).
Jedna od aktivnosti koju sprovodi GIZ su ogledna polja na kojima GIZ promoviše savremena znanja, iskustva i inovacije u cilju obezbjeđivanja najboljih praksi i praktičnih savjeta proizvođačima soje za proizvodnju visko kvalitetnog zrna. U ovim aktivnostima Poljoprivredni instituti Banjaluka i Novi Sad i Poljoprivredna savjetodavna služba obje zemlje su najrelevantniji parneri.