RIM, U Italiji su se pojavili izvjesni znaci ekonomskog oporavka, uprkos smanjenju bruto domaćeg proizvoda (BDP) i proizvodnje u drugom kvartalu godine, ocjenila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Prema podacima OECD, italijanski BDP je u drugom tromjesečju smanjen 5,9 odsto na godišnjoj bazi, dok je proizvodnja opala 0,58 odsto u odnosu na prethodni kvartal, prenosi agencija Sinhua.
Privreda Italije je u drugom tromjesečju zabilježila druge najlošije rezultate, poslije britanske koja je zabilježila pad od 0,8 procenata u poređenju sa prethodnim kvartalom.
Bez obzira na to, podaci su takođe pokazali da su se u italijanskoj ekonomiji pojavili pozitivni znaci oporavka, mada je izlaz iz krize još uvijek daleko, a nivo proizvodnje u opadanju.
Italijanski ministar industrije Klaudio Skajola je krajem prošle sedmice izrazio optimizam u pogledu domaće privrede, ukazavši da postoje “prvi stidljivi znaci oporavka koji će izvući Italiju iz krize”.
Skajola je podsjetio da je sadašnja italijanska vlada preduzela različite mjere za suprostavljanje krizi, kao što su pomoć kompanijama da investiraju u biznis uz smanjeni porez na profit, pomoć poslovnom sektoru u istraživanju i inovacijama i osiguranje zapošljavanja.
Italijanski parlament je pred ljetnju pauzu odobrio godišnji budžet i usvojio važan antikrizni zakon sa ciljem uklanjanja negativnih ekonomskih izgleda i podrške italijanskim porodicama.
Neke od preduzetih mjera su uvođenje novog penzionog sistema, pružanje finansijskog podstreka malim i srednjim preduzećima i kolektivnog obeštećenja za domaće radnike.
Premijer Italije Silvio Berluskoni je ranije ovog mjeseca izjavio da je “u ekonomskom oporavku Italija predvodnik među evropskim zemljama”.
Direktor Instituta “Bruno Leoni” u Torinu Alberto Mingardi je ukazao da Italija nije teško pogođena ekonomskim previranjem zbog toga što su njene banke manje izložene finansijskim poremećajima od banaka u drugim zemljama i što je Italija bila suočena s dugotrajnim usporenim ekonomskim rastom.
“Paradoksalno je da će Italija, kada izađe iz krize, stajati bolje od mnogih zemalja”, rekao je Mingardi i dodao da “globalna finansijska kriza zemlju nije teško pogodila jer je u trenutku izbijanja krize njena privreda već negativno poslovala”.
On je prognozirao da će italijanska ekonomija ove godine dalje oslabiti i da će prvi znaci oporavka biti vidljivi tek 2010.
“Vlada je malo učinila na podsticanju privrede, postoje ograničenja za povećanje nacionalnog budžeta zbog visokog nivoa deficita i duga”, ukazao je Mingardi.