PARIZ, Vodeća svjetska privreda pokazuju slabe naznake popuštanja privredne krize odnosno njezinog doticanja najniže tačke, ocijenila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvitak (OECD) na temelju podataka za april.
S druge strane u toj organizaciji upozoravaju da se u mnogim privredama u nastajanju štetne posljedice svjetske krize i dalje pogoršavaju. Iako je OECD upozorio kako bi bilo preuranjeno ocjenjivati označavaju li podaci za vodeće industrijalizirane zemlje tek privremenu ili pak trajniju tačku preokreta, njegov je indeks vodećih pokazatelja ukazao na usporavanje pada aktivnosti.
Najnoviji pokazatelji, za mjesec april, “ukazuju na slabljenje tempa pada privrednih aktivnosti u većini privreda OECD-a, uz snažne signale mogućeg oporavka u Kanadi, Francuskoj, Italiji i Velikoj Britaniji”, kaže se u izvještaju te organizacije. U poređenju s podacima za prijašnji mjesec, kako je saopšteno, pozitivni signali takođe su zabilježeni u Njemačkoj, Japanu i SAD-u.
Čini se da navedeni podaci za aprilu stopu slijede signale s mnogih tržišta akcija koja su zabilježila snažan oporavak u periodu od prve sedmice u martu. Pa ipak, OECD je upozorio da su zemlje koje nisu članice OECD-a suočene s daljnjim pogoršavanjem okolnosti, uz izuzetak Kine i Indije, gdje su se počele javljati slabe naznake zaokreta.
Indeks dobiven temeljem nekoliko vodećih pokazatelja, koji prati čimbenike poput proizvodnih aktivnosti, za svih 30 članica OECD-a uvećan je za pola boda u aprilu, ali vrijednost mu je za 8,3 boda niža u poređenju sa aprilom 2008. Poslovni.hr