PARIZ, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) smanjila je danas svoju prognozu privrednog rasta u svijetu za ovu i 2016. godinu zbog slabijeg rasta u SAD i u Kini, i založila se za povećanje investicija radi podsticanja svjetske privrede.
U najnovijem izvještaju “Ekonomske prognoze”, OECD predvđa rast svjetske privrede od 3,1 odsto ove godine i 3,8 odsto 2016, dok je u martu predviđao 4,0 odsto ove i 4,3 odsto iduće godine.
“Svjetski privredni rast će ojačati 2015. i 2016, ali će ostati skroman u odnosu na period prije krize i njegova raspodjela (po svijetu) biće drugačija nego posljednjih godina”, navela je ta organizacija sa sjedištem u Parizu, koja okuplja 34 industrijalizovane zemlje.
OECD je u prvom tromjesečju 2015. zabilježio najsporiji privredni rast od krize, i ukazao posebno na “jak pad ” BDP u SAD i usporavanje privrednog rasta veće od očekivanog u Kini.
Za SAD se predviđa rast BDP od dva odsto ove godine i 2,8 odsto 2016, dok se marta prognoziralo na 3,1 odsto i 3,0 odsto. SAD su imale pad BDP-a u prvom kvartalu ove godine od 0,7 odsto zbog oštre zime i jakog dolara, ali se očekuje da će američka privreda ponovo početi da raste zbog ohrabrujućih monetarnih mjera.
Za Kinu, OECD sada predviđa rast od 6,8 odsto ove i 6,7 odsto 2016. godine, dok je prethodno prognozirao rast od 7,0, odnosno od 6,9 odsto, što je manje nego posljednjih godina.
U evrozoni i u Japanu privrednu aktivnost podržaće manje cijene nafte i pad vrijednosti deviza i monetarne mjere, ocijenio je OECD.
Za evrozonu OECD prognozira rast BDP-a od 1,4 odsto 2015, što je isto kao i martovska prognoza, a rast od 2,1 odsto 2016. godine, dok je marta predvidio 2,0 odsto.
Ocijenjuje se da će neke zemlje, kao što su Rusija i Brazil, izaći iz recesije i 2016. zabilježiti rast, mada slab.
Ova institucija upozorava da su investicije potrebne za otvaranje većeg broja radnih mjesta i shodno tome za ostvarivanja većeg rasta, kao i za pobojšanje produktivnosti koja je i dalje nedovoljna.
Svjetska privreda imala je jako slab rast tokom cijelog perioda oporavka od velike recesije 2009. godine. OECD navodi da je to dovelo do gubitka radnih mjesta, stagnacije životnog standarda u zemljama sa razvijenom privredom, i do slabijeg rasta u nekim zemljama čija privreda brzo raste, što je sve skoro svuda povećalo socijalne nejednakosti.
OECD navodi da su slabe investicije koje su porasle samo nešto preko dva odsto ove godine, djelimičan uzrok sporog oporavka. Organizacija navodi da njena prognoza jačeg rasta 2016. godine zavisi od očekivanja da će investicije skoro da se dupliraju, na 4,0 odsto, iduće godine.
Jedna posljedica neuobičajeno slabog oporavka privrede je da je nezaposlenost u zemljama OECD opala za samo jedan procenat od vrhunca dostignutog 2010. godine. Organizacija je upozorila da će do 2016. godine 40 miliona ljudi biti bez posla, 7,5 miliona više nego neposredno prije krize.
OECD poziva na strukturne reforme i smanjenje neizvjesnosti, kao što su fiskalna politika u SAD i u Japanu, status Grčke u Evrozoni i finansijski sistemi u privredama zemalja u brzom razvoju. Beta