PARIZ , Postoje pokazatelji da je kriza u dvije najveće svjetske ekonomije, Sjedinjenim Američkim Državama i u Kini, možda dotakla dno, pokazao je najnoviji mjesečni indeks Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
OECD-ov kompozitni indeks vodećih ekonomskih indikatora (CLI) za SAD se u aprilu poboljšao na 98,95 poena sa 98,93 poena iz marta, što je prvo povećanje od jula 2014. godine, prenosi agencija Rojters.
Ipak, taj indeks, koji ukazuje na rane znake zaokreta u ekonomskoj aktivnosti, zadržao se ispod dugoročne granice od 100 poena.
Indeks za Kinu je porastao na 98,41 poen u aprilu sa 98,38 poena iz marta, što je drugi uzastopni mjesec povećanja, ali je i dalje ispod granice od 100 poena, poslednji put viđene u oktobru 2014. godine.
Ostali indeksi OECD-a su ukazali na stabilan zamajac rasta u cjelokupnoj evrozoni, uključujući Njemačkoj i Francuskoj, dok su podaci za Britaniju ukazali na usporavanje rasta.
Indeks za evrozonu je pao na 100,38 poena sa 100,42 poena iz marta, ali je od oktobra 2013. godine iznad dugoročnog prosjeka od 100 poena.
OECD je, takođe, optimističan u pogledu perspektiva za Brazil i Rusju, koji su pretrpjeli ozbiljnu krizu zbog kolapsa cijena sirovina.
“Među vodećim zemljama u razvoju, CLI za Brazil i Rusiju je potvrdio signale pozitivnog zaokreta u zamajcu rasta u odnosu na prošlomjesečnu procjenu”, saopštio je OECD. Tanjug