PARIZ – Svjetska ekonomija bi trebalo da solidno raste i u naredne dvije godine ako rastući protekcionizam ne poremeti oporavak globalne trgovine, ocjenjuje Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Po procjeni OECD-a, ove godine rast bi na globalnom nivou trebalo da iznosi 3,2 odsto, a naredne i 2026. godine da blago ubrza na 3,3 odsto kako pad inflacije, rast zaposlenosti i smanjenje kamatnih stopa kompenziraju fiskalno stezanje u nekim državama.
U najnovijim ekonomskim prognozama OECD napominje da se naredne godine ipak očekuje rast obima globalne trgovine od 3,6 odsto uprkos rastućem broju mjera koje ograničavaju uvoz.
“Rastuće trgovinske tenzije i pomaci ka protekcionizmu imaju potencijal da poremete lance snabdijevanja, povećaju cijene za potrošače i negativno utiču na rast,” navodi OECD u izvještaju, prenosi Reuters.
Prognoze za globalnu trgovinu zamagljene su izborom Donalda Trampa za predsjednika SAD-a, budući da on poziva na povećanje carina za neke od glavnih trgovinskih partnera. Za SAD, OECD očekuje usporavanje rasta sa 2,8 odsto ove godine na 2,4 odsto u 2025. i 2,1 odsto u 2026. godini.
Za drugu najveću ekonomiju na svijetu, Kinu, takođe se predviđa usporavanje rasta, sa 4,9 odsto ove godine na 4,7 odsto u 2025. i 4,4 odsto u 2026, uprkos monetarnom i fiskalnom popuštanju u posljednje vrijeme.
U slučaju eurozone, navodi se da bi investicije mogle imati koristi od popuštanja monetarne politike i tenzičnog tržišta rada, što podstiče ličnu potrošnju. Nakon slabog rasta od 0,8 odsto ove godine, očekuje se ubrzanje na 1,3 odsto naredne i 1,5 odsto u 2026. godini.
Za Ujedinjeno Kraljevstvo, takođe se predviđa rast na 1,7 odsto u 2025, nakon očekivanih ovogodišnjih 0,9 odsto, no u 2026. godini slijedi blago usporavanje rasta na 1,3 odsto. U Japanu se za ovu godinu predviđa ekonomski pad od 0,3 odsto, dok se, zahvaljujući stimulativnim ekonomskim mjerama, očekuje rast od 1,5 odsto u 2025. i 0,6 odsto u 2026. godini.
OECD smatra da bi centralne banke, usljed usporavanja inflacije, trebalo da nastave s opreznim ublažavanjem monetarne politike, uz izuzetak Japana. Zemlje članice se pozivaju da odlučno djeluju u stabilizaciji duga.
OECD okuplja 38 najrazvijenijih država svijeta. Da bi neka zemlja postala punopravna članica OECD-a, potrebno je da se objave najmanje dva ekonomska pregleda posvećena zemlji kandidatu. Bankar.me