ŠANGAJ, S obzirom na male nade u pogledu skorijeg ubrzanja svjetske ekonomije, vlade zemalja svijeta moraju da sprovedu reforme na nacionalnim nivoima kako bi pokrenule rast, saopštila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
“Globalne perspektive ostaju pomračene na srednji rok”, navodi se u izvještaju OECD-a “Kretanje ka rastu”, objavljenom uoči sastanka ministara finansija iz Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) u Šangaju, prenosi agencija Frans pres.
“Potreba za strukturnim reformama, u kombinaciji sa pružanjem podrške politici podsticanja tražnje, ostaje veoma snažna”, dodaje se u izvještaju.
Promovisanje preduzetništva, mobilnosti radne snage i veće produktivnosti samo su neke od preporuka koje je OECD dao zakonodavcima, dok bi smanjenje administracije pomoglo podsticanju privrednog rasta, kao i otvaranje novih radnih mjesta.
Uklanjanje prepreka koje ugrožavaju preduzetništvo je, kako se navodi u izvještaju, reformski prioritet, kao i reformisanje zdravstvenih i penzionih doprinosa.
“Na ministrima iz G20 je da razmotre situaciju i da daju signal vladama da ne mogu pobjeći od ovih obaveza”, izjavio je autor izvještaja, Alen de Seres, novinarima u Šangaju.
Države južne Evrope su u sprovođenju reformi bile proaktivnije od sjevernih susjeda, navodi se u izvještaju, a takođe su pohvaljeni Japan, Kina, Indija i Meksiko.
Ostale države, međutim, nisu uradile dovoljno, zbog čega je, kako se dodaje, potrebno da vlade riješe problem dubokih strukturnih slabosti.
Priznajući da su budžeti većine vlada u teškoj situaciji, OECD je posavjetovao prezadužene zemlje da kao “prioritet uvedu mjere za smanjenje troškova”, koje bi im, kako se navodi, uštedjele novac brzo, kao i da privuku privatne investicije u javnu infrastrukturu. Tanjug